Rusia a anunţat uciderea a cinci ucraineni, la graniţă: „Grupul de sabotaj şi recunoaştere a fost distrus!”. Kievul neagă ofensiva forţelor sale armate în Donbas

Cinci membri ai "grupului de sabotaj și recunoaștere al Ucrainei" au fost anihilaţi în urma unei ciocniri armate după ce au trecut graniţa în Rusia, a transmis serviciul de presă al Districtului Militar de Sud (SMD).
Daniel Spătaru
21 feb. 2022, 15:25
Rusia a anunţat uciderea a cinci ucraineni, la graniţă:

„Ca urmare a confruntărilor armate, cinci dintre membrii grupului de sabotaj care a violat frontiera Federației Ruse au fost uciși”, se arată în comunicatul autorităţilor din Districtul Militar de Sud, în care se mai spune că nu există pierderi în rândul soldaților ruși.

SMD a mai raportat că armata rusă a reușit să distrugă două vehicule de luptă de infanterie (IFV) ale armatei ucrainene, care trecuseră şi ele granița în Rusia. De asemenea, se mai precizează că aceste vehicule fuseseră trimise pentru evacuarea de urgență a „sabotorilor”.

Pe de altă parte, Cartierul general al Operațiunii Forțelor Comunale (JFO) a negat ofensiva Forțelor Armate ale Ucrainei (APU) în Donbass. Acest lucru se precizează într-un mesaj publicat pe pagina de Facebook a Comandamentului.

Citeşte şi Republica Doneţk a anunțat începutul războiului. S-a declarat stare de urgenţă din cauza întreruperii alimentării cu apă, taximetriştii fug din zonă ca să nu le fie luate maşinile

De altfel, Kievul a atras atenția asupra numărului crescut de raportări media despre o deteriorare bruscă a situației din Donbas. În același timp, potrivit JFO, armata ucraineană se află pe pozițiile sale, respectă acordurile de la Minsk și nu atacă în Doneţk sau Lugansk. „Întrucât Ucraina nu dezvoltă nicio agresiune, forțele autoproclamatelor republici din Donbass subminează ele însele infrastructura și efectuează bombardarea haotică a așezărilor„, se arată într-un comunicat.

Situația de securitate din Donbass sa deteriorat brusc pe 17 februarie. Kievul și autoproclamatele Republici Populare Lugansk și Donețk s-au acuzat reciproc de încălcarea armistițiului și bombardamentele masive, iar autoritățile din cele două republici au anunțat evacuarea civililor în Rusia.

Citeşte şi Moscova acuză deschis atacuri dinspre partea ucraineană. Un punct de frontieră al Rusiei a fost distrus complet de un proiectil

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Soarta lui Călin Georgescu și viitorul României. Dan Puric: Dacă Georgescu era în Polonia sau Ungaria, aveam un destin pe măsură
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Creștere de 31% la pensiile private. Peste 8,4 milioane de români beneficiază de bani mai mulți
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend