Rusia a blocat pagini de Internet care promovează proteste la Moscova

Rusia a blocat accesul la mai multe pagini de Internet care promovează ceea ce autoritățile consideră a fi un protest ilegal antiguvernamental planificat duminică în sau în apropierea Pieței Roșii din Moscova, relatează Reuters.
Iulian Tudor
31 mart. 2017, 15:47
Rusia a blocat pagini de Internet care promovează proteste la Moscova

Demonstrația va avea loc cu un an înainte de o alegerile prezidențiale din Rusia și la o săptămână după cel mai mare protest antiguvernamental din ultimii ani încheiat cu sute de arestări, între care și arestarea liderului opoziției ruse Aleksei Navalnîi.

Organizatorii protestului de duminică se descriu online drept ‘oameni tineri și studenți obișnuiți de la Moscova’ și spun că nu au nicio legătură cu Navalnîi, care ispășește o pedeapsă cu închisoarea de 15 zile pentru rolul său în organizarea protestelor din 26 martie.

Până vineri după-amiază, circa 2.000 de persoane s-au înscris online pentru a participa la protestul studenților, despre care autoritățile afirmă că este ilegal deoarece inițiatorii săi nu au cerut permisiunea pentru organizarea sa sau nu căzut de acord cu acestea în legătură cu locația sau momentul în care are loc demonstrația.

Citeşte şi Putin şi-a anulat sesiunea anuală televizată de întrebări şi răspunsuri până la vară. Preşedintele are un program aglomerat

O copie a unei scrisori a biroului procurorului general către autoritatea de reglementare a comunicațiilor, Roskomnadzor, a fost publicată online vineri, în care se cere blocarea accesului la cinci pagini de Internet, despre care se afirmă că fac apel la ‘dezordine’ și ‘activități extremiste’.

Trei din cele cinci pagini de Internet au fost blocate vineri după-amiază.

Președintele Vladimir Putin, care este așteptat să candideze pentru un al patrulea mandat de președinte anul viitor, a criticat joi protestele antiguvernamentale, spunând că orice persoană care a încălcat legea trebuie pedepsită.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Cum își planifică românii vacanțele în funcție de generație. Diferențele dintre Gen Z, Millennials, Generația X și Baby Boomers
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat