Rusia a distrus cel mai mare depozit de muniţii al Statului Islamic din Siria

Armata rusă a anunțat joi că a distrus în Siria 'cel mai mare depozit de muniții' al coaliției jihadiste Tahrir al-Cham, formată în special din fosta ramură a Al-Qaida în această țară.
Filip Stan
05 oct. 2017, 08:02
Rusia a distrus cel mai mare depozit de muniţii al Statului Islamic din Siria

‘Aviația rusă a distrus cel mai mare depozit (…) de muniții al (grupării) Tahrir al-Cham, lângă Abou Douhour’, în provincia Idlib (nord-vest), a transmis purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării rus, generalul Igor Konașenkov, într-un comunicat.

Acest depozit subteran conținea ‘peste o mie de tone de muniții’, în special pentru artilerie, potrivit aceleiași surse.

Anunțul intervine în condițiile în care armata rusă a afirmat miercuri că l-a rănit grav, într-un raid aerian, pe liderul Tahrir al-Cham, Mohammad al-Joulani, susținând că aceasta se află ‘într-o stare critică’ și că și-a pierdut un braț, informație dezmințită de formațiunea jihadistă, cunoscută înainte sub numele de Frontul al-Nusra.

Cu toate acestea, Ministerul Apărării rus a insistat joi că Mohammad al-Joulani a fost grav rănit, afirmând că el se află ‘în comă’ și asigurând că acest lucru a stârnit debusolare în rândurile teroriștilor din întreaga provincie Idlib.

Potrivit generalului Konașenkov, aviația rusă a efectuat de asemenea un raid ce a vizat o reuniune a unor responsabili jihadiști, ucigând ’49 de combatanți, dintre care șapte comandanți’ ai Tahrir al-Cham în provincia Idlib.

Armata rusă, care intervine în susținerea regimului lui Bashar al-Assad, a anunțat miercuri că a ucis 12 comandanți ai acestei coaliții jihadiste, dintre care unul dintre apropiații lui al-Joulani, șeful serviciului de securitate al grupării, Ahmad al-Giza.

Aceste operațiuni au fost întreprinse de aviația rusă ca urmare a unui atac împotriva unor elemente ale poliției militare ruse la 18 septembrie în regiunea Hama, care se învecinează cu Idlib (nord-vest), atac în care nu s-au înregistrat victime.

Această formațiune jihadistă și-a anunțat ruptura de Al-Qaida în iulie 2016. Formată mai ales din sirieni, ea atrage numeroși insurgenți prin mijloacele sale financiare și mai buna organizare. Ea i-a alungat pe foștii săi aliați insurgenți din aproape toată provincia Idlib.

După luni de acalmie, această provincie este vizată în ultimele săptămâni de bombardamente intense ale forțelor pro-regim și ruse.

De la intrarea Rusiei în război în 2015 pentru a susține regimul, forțele aeriene rusești au efectuat sute de raiduri.

Conflictul din Siria s-a soldat cu peste 330.000 de morți din 2011 până în prezent, cu milioane de persoane strămutate și refugiați, cu pagube și distrugeri de amploare.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce mutare a reușit Universitatea Craiova pentru sezonul viitor! „Este o certitudine. România a câștigat un jucător deosebit”
Capital.ro
Noua lege a pensiilor schimbă regulile. Cine beneficiază de reducerea vârstei de pensionare. Se scad până la 3 ani și 6 luni
Playtech.ro
Cel mai bine plătite joburi pentru adolescenți. Ce locuri de muncă le pot aduce câștiguri pe timpul verii
Adevarul
Zelenski și-a schimbat aeroportul de plecare pentru vizitele externe. Liderul ucrainean a utilizat pentru prima dată aeroportul din Chișinău nu pe cel din Polonia
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
5 cu Claudiu Răducanu. Cursul valutar l-a dat peste cap pe fostul atacant
MediaFlux
Eugen Tomac, anunț după întâlnirea cu PNL: Urmează ca cel târziu miercuri să finalizez formula de cabinet
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți