Rusia a exportat de la începutul acestui an armament în valoare de 5,6 miliarde de dolari, susţine Putin

Rusia a exportat de la începutul acestui an arme şi echipamente militare în valoare de 5,6 miliarde de dolari, a anunţat luni preşedintele rus Vladimir Putin, potrivit RIA Novosti.
Iulian Tudor
07 iul. 2014, 12:25
Rusia a exportat de la începutul acestui an armament în valoare de 5,6 miliarde de dolari, susţine Putin

„În primele şase luni ale acestui an, volumul livrărilor de arme ruse în străinătate se ridică la 5,6 miliarde de dolari, ceea ce constituie o cifră foarte impresionantă şi solidă”, a declarat Vladimir Putin în timpul unei reuniuni a Comisiei însărcinate cu cooperarea tehnico-militară dintre Rusia şi alte state.

Mafia din Republica Moldova ar vinde armament rusesc separatiştilor proruşi din Ucraina

În acelaşi timp, preşedintele Putin a anunţat că portofoliul comenzilor pentru exportul de armament atinge cifra de aproape 50 de miliarde de dolari.

În anul 2013, exporturile de arme şi echipamente militare ruse s-au cifrat la 15,7 miliarde de dolari. La începutul anului 2014, Agenţia rusă pentru exportul de armament Rosoboronexport declara că speră să-şi menţină exporturile la valoarea de 13 miliarde de dolari anual în următorii trei ani.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali îl bagă în ședință pe Darius Olaru după FC Argeș – FCSB 1-0: „O să-l sun să îl rog asta!”
Capital.ro
Medicamentele care te lasă fără permis de conducere. Pot influența testele antidrog: Conțin substanțe similare unor droguri
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend