Rusia a împiedicat crearea de zone marine protejate în Antarctica

Rusia a împiedicat marţi adoptarea a două propuneri privind crearea unor zone marine protejate în regiunea australă pentru a întări protecţia Antarcticii, cu ocazia unei reuniuni excepţionale la Bremerhaven (Germania), a anunţat o coaliţie de ONG-uri implicate în conservarea regiunii australe.
Cristina Dinu
17 iul. 2013, 11:12
Rusia a împiedicat crearea de zone marine protejate în Antarctica

La opt luni după eşecul unei întâlniri pe acest subiect ce a avut loc în Australia, două propuneri ce vizau crearea unor vaste arii marine protejate (AMP) au fost discutate luni şi marţi de către membrii (din UE şi alte 24 de state) ai Convenţiei asupra conservării faunei şi florei marine din Antarctica (CCAMLR), un organism însărcinat cu administrarea resurselor marine ale zonei începând cu anul 1982.

Conform Alianţei pentru Oceanul Antarctic, o coaliţie alcătuită din 30 de ONG-uri, Rusia, cu susţinerea Ucrainei, a împiedicat adoptarea acestor propuneri prin consens, invocând nişte probleme juridice privind dreptul acestui organism de a instaura arii de protecţie.

Coaliţia de ONG-uri consideră că acest blocaj reprezintă „o extraordinară ocazie pierdută” pentru a proteja regiunea.

Unul dintre cele două proiecte luate în discuţie prevedea crearea unei zone marine protejate în Marea lui Ross, în sud-vestul Antarcticii, iar celălalt proiect prevedea o reţea de şapte arii protejate în partea de est a Antarcticii. Primul proiect a fost apărat de SUA şi de Noua Zeelandă şi prevedea o arie protejată de 2,3 milioane de kilometri pătraţi, în timp ce al doilea proiect a fost propus de Australia şi UE şi prevedea şapte arii protejate cu o suprafaţă totală de 1,9 milioane de kilometri pătraţi.

Apele oceanului austral, din jurul Antarcticii, adăpostesc ecosisteme excepţionale, în bună parte ferite de activităţile antropice, dar în prezent ameninţate de pescuitul excesiv. În această zonă trăiesc mii de specii de animale, printre care importante populaţii de păsări, de foci, de balene şi de pinguini care îşi caută hrana în apele Oceanului Îngheţat de Sud.

DailyBusiness
România trece la rovinieta după kilometri parcurși. Plata devine automatizată
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce transfer ar fi! Gigi Becali a pus ochii pe un titular de la Craiova lui Rotaru: „Costă 5-6 milioane de euro”. Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un mare actor. Toată lumea e în doliu: A fost un om de un talent remarcabil
Playtech.ro
Horoscop 18-24 august. Săptămână cu ghinion pentru 4 zodii, acești nativi vor avea de depășit probleme mari
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Șomaj pentru absolvenții de liceu sau facultate. Ce acte sunt necesare și care sunt condițiile de acordare
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Un tânăr din Galați a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost călcat cu mașina de prietenul său. Cum s-a produs accidentul șocant
Cancan.ro
Cauza morții Ralucăi Pânzaru, tânăra de 28 de ani găsită fără suflare într-un apartament din Iași. NU s-a sinucis!
iamsport.ro
A refuzat să-i mai vorbească timp de 6 luni după `Pizzagate`. Dezvăluirea făcută la BBC
MediaFlux
REPORTAJ Am absolvit cursul de conducere defensivă de la Academia Titi Aur alături de șoferii de la Bolt. Cum îți salvezi viața și mașina în caz de accident FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Răbdarea s-a terminat. România este sancționată dur. Este disperare la București, anunțul care schimbă tot