Rusia ameninţă Europa: „Satan II are nevoie de 3 minute şi 20 de secunde pentru a lovi Parlamentul European!”

Viaceslav Volodin, preşedintele Dumei de Stat (camera inferioară a Parlamentului Rusiei), a declarat că lovituri aeriene ucrainene cu rachete occidentale asupra Rusiei ar conduce la un război mondial în care ar fi utilizate arme nucleare. În acest caz, răspunsul Moscovei ar fi dur, cu arme mai puternice.
Filip Stan
20 sept. 2024, 08:18
Rusia ameninţă Europa:
Rusia ameninţă Europa: "Satan II are nevoie de 3 minute şi 20 de secunde pentru a lovi Parlamentul European!"

Rusia ameninţă Europa. Viaceslav Volodin a lansat amenințări la adresa statelor membre UE care ajută regimul de la Kiev cu rachete care fac ravagii în Rusia. Parlamentul European a votat, joi, o rezoluţie care solicită ţărilor Uniunii Europene să ridice restricţiile actuale care împiedică Ucraina să utilizeze sistemele de arme occidentale împotriva ţintelor militare legitime din Rusia. Rezoluţia menţionează că, fără ridicarea restricţiilor actuale, Ucraina nu îşi poate exercita deplin dreptul la autoapărare şi rămâne expusă atacurilor asupra populaţiei şi infrastructurii sale.

„Rusia va da un răspuns dur, folosind arme mai puternice”, a afirmat Viaceslav Volodin, un colaborator apropiat al preşedintelui Vladimir Putin.

Citeşte şi: Rusia susţine că a doborât 54 de drone ucrainene, dintre care jumătate doar în regiunea Kursk

Oficialul de la Moscova a atenţionat europenii că ar trebui să înţeleagă că racheta balistică intercontinentală rusă RS-28, cunoscută şi drept Satan II, „are nevoie de numai 3 minute şi 20 de secunde pentru a lovi oraşul francez Strasbourg”, unde se află sediul Parlamentului European.

Războiul din Ucraina a declanșat cea mai mare confruntare dintre Rusia și Occident de după criza rachetelor din Cuba din 1962, considerată a fi momentul în care cele două superputeri ale Războiului Rece au fost cel mai aproape de un război nuclear.

Citgeşte şi: România, amenințată de un general rus: „Avem dreptul să lovim România, Polonia și Bulgaria”

Satan II este o rachetă balistică intercontinentală grea de tip nou, pe care Rusia ar trebui să o desfășoare cu 10 sau mai multe focoase pe fiecare rachetă, potrivit Serviciului de Cercetare al Congresului SUA. Racheta Satan II poate transporta până la 16 focoase nucleare, iar rușii susțin că ar putea distruge o suprafață de dimensiunea Franței.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce relație există, de fapt, între Carlos Alcaraz și fotomodelul Brooks Nader: ”Cu cât apare mai des în știri, cu atât mai bine”
Capital.ro
Modul greșit de plată al pensiilor. Florin Călinescu cere lege nouă la pensiile private: Devine penal, nu?
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor