Rusia vrea RĂZBOI TOTAL în Siria

Rusia îşi foloseşte toată puterea armată pentru a ajuta regimul de la Damasc să recucerească Alepul şi crede că un război total împotriva rebelilor sirieni ar fi cel mai oportun, şi nu negocierile sterile şi fără de sfârşit cu Washingtonul.
Sânziana Stancu
27 sept. 2016, 19:41
Rusia vrea RĂZBOI TOTAL în Siria

Negocierile laborioase între secretarul de stat american John Kerry şi omologul său rus Serghei Lavrov au adus doar o încetare a focului sporadică în Siria, care a intrat în vigoare la 12 septembrie, dar nu a ţinut decât o săptămână.

Războiul a început din nou, mai aprig. Avioanele ruseşti aflate în Siria au reluat bombardamentele joia trecută, în partea rebelilor din Alep, cu o violenţă fără precedent de la începutul intervenţiei militare, de acum un an, informează Le Figaro.

Igor Sutiagin, expert în problemele Siriei în cadrul RUSI (Royal United Service Institute) din Londra a afirmat că Moscova vrea „să nimicească o parte importantă a rezistenţei rebelilor”. Apoi, ar putea fi recuperată provincia Idleb şi câteva obiective deţinute de rebeli.

Acest lucru i-ar putea aduce preşedintelului Siriei, Bachar al-Assad „o victorie decisivă”, precum şi „eliminarea oricărei alternative pentru opoziţie în Alep”, este de părere Thomas Pierret, un expert în problemele Siriei de a Universitatea Edinbuourg. „O rebeliune care ar viza Alepul ar însemna o insurecţie periferică”, a mai spus el.

Citeşte şi Armata siriană a preluat controlul unui cartier rebel din Alep

O victorie în Alep ar repune autorităţile de la Damasc în poziţie de forţă „în vederea unor negocieri într-un viitor apropiat”, aşa cum şi le doreşte emisarul ONU, Staffan de Mistura. „Fără Alep, Assad nu ar fi decât pe jumătate preşedinte”, precizează un alt expert în problemele Orientului. Abia atunci, preşedintele sirian ar putea să controleze principalele oraşe ale ţării – Damasc, Alep, Homs şi Hama, susţine Fabrice Blanche. Pentru a guverna cu adevărat, Assad are nevoie de Alep, mai spune expertul.

În toate demersurile, „Alepul joacă rolul-cheie”, pentru că viitorul Siriei „va depinde de linia de front care va separa părţile beligerante, iar această linie trebuie să fie stabilă”, este de părere expertul. 

El atrage atenţia că „Assad nu va putea obţine nimic fără Moscova, iar Rusia, la rândul ei, ştie foarte bine că fără Assad va fi „vânată de Orientul Mijlociu. Este o prietenie forţată!”…

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Marea pasiune ascunsă a lui Ciprian Ciucu! Ce face noul primar al Bucureștiului în fiecare dimineață la cafea: „M-am îndrăgostit de asta”
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Cât pierzi la pensie dacă nu ai stagiu complet. Simulări pentru 5, 7 și 10 ani lipsă
Adevarul
Încrederea ucrainenilor în Zelenski este în scădere. Doar aproximativ 20% ar vota pentru actualul președinte, arată un nou sondaj
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Industria în care are loc un val de concedieri. Sute de angajați rămân fără loc de muncă în prag de sărbători
iamsport.ro
Fără dubii! Adrian Mititelu a numit politicianul român ”cel mai bine pregătit profesional, dar și uman”: ”O semnificație uriașă pentru viitorul țării”
MediaFlux
Noi scumpiri de la 1 ianuarie 2026. Cu cât cresc prețurile la carburanți, țigări și alcool
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase