S-a aflat adevărul despre familia lui Călin Georgescu. Candidatul independent la prezidențiale a făcut dezvăluiri: „Toți bunicii mei au fost preoți ortodocși”

Călin Georgescu este unul dintre cei mai controversați politicieni la momentul actual, reușind să se califice în turul doi, alături de Elena Lasconi, la alegerile prezidențiale, care au loc pe 8 decembrie 2024. Candidatul independent s-a promovat intens prin mesaje distribuite pe TikTok.
Alina Costache
03 dec. 2024, 21:10
S-a aflat adevărul despre familia lui Călin Georgescu. Candidatul independent la prezidențiale a făcut dezvăluiri:

Călin Georgescu s-a născut pe 26 martie 1962, în București, în cartierul Cotroceni. Potrivit declarațiilor sale, toți bunicii lui au fost preoți ortodocși, mai puțin tatăl său, Scarlat Georgescu, care a fost inginer agronom și autor al unui manual de cadastru funciar pentru liceele agricole, folosit pe scară largă în perioada comunistă.

Citește și: Călin Georgescu anunță că va desemna un premier din rândul partidelor care vor forma majoritatea, dacă va fi ales președinte: „Un prim-ministru care în primul rând este pregătit moral, profesional”

Călin Georgescu: „Eu sunt creștin prin sânge, prin formarea mea”

Eu nu sunt anti-semit. Eu sunt creștin prin sânge, prin formarea mea, deci nu am cum să fiu anti-semit. Toți bunicii mei au fost preoți ortodocși, în afară de tata care a fost militar și apoi s-a orientat către inginerie. 

Aici este țara noastră, nu am primit-o în dar nici de la Bruxelles, nici de la Washington, am primit-o în dar de la Dumnezeu, prin puterea iubirii. Asta este un fapt și fiind așa, totul se poate discuta, pentru că sunt în țara mea. Nu poate să vină cineva din afară să îmi spună ce să fac. Eu îi respect total, dacă ei mă respectă pe mine”, a declarat Călin Georgescu, într-un interviu la Gândul.ro.

Mama sa, Aneta Georgescu (născută Popescu), a fost funcționară la Institutul de Geodezie și, în anii 1960, secretară a ministrului Agriculturii.

Candidatul independent la prezidențiale a absolvit Institutul Agronomic „Nicolae Bălcescu” din București în 1986, urmând să obțină un doctorat în pedologie, știința care studiază solul. A urmat și cursuri postuniversitare în securitate și apărare la Colegiul Național de Apărare „Carol I”.

După Revoluție, a avut un parcurs profesional divers: a fost inginer agronom, secretar general în Ministerul Mediului, director în Ministerul Afacerilor Externe și director executiv al Centrului Național pentru Dezvoltare Durabilă. A ocupat și poziții la ONU, activând în domeniul conservării mediului.

Potrivit declarației de avere, Călin Georgescu și soția sa dețin un teren de aproape 4.000 mp în comuna Viștea, județul Brașov, și o mașină Toyota Yaris. Cei doi au economii de 264.000 de euro în conturi bancare și venituri anuale din activități academice și de business.

În ceea ce privește situația financiară, politicianul a deschis în 2021 două conturi la OTP Bank, unul cu un sold de 164.000 de euro și celălalt cu 100.000 de euro. Veniturile declarate de acesta includ suma de 72.000 de lei anual, obținută de la Universitatea din Pitești, unde activează în cadrul Facultății de Științe.

Soția sa, Cristela Georgescu, a raportat un venit de 25.458 de lei din activitatea desfășurată prin propria firmă, Cristela Georgescu Education SRL.

DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
Fanatik.ro
Animalul care merge la export. Carnea lui ajunge într-o țară unde aproape că nu se consumă deloc
Capital.ro
Permisul auto care NU se mai poate schimba. Legea din România o interzice, degeaba depui cerere
Playtech.ro
Meteorologii EaseWeather anunță o vară neobișnuită. Canicula vine mai devreme vara aceasta. Ce temperaturi vor fi în iunie și iulie
DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Adevarul
Codurile secrete de pe TikTok ale principalilor candidați la prezidențiale. Cum sunt manipulați algoritmii prezidențiabililor
wowbiz.ro
Vestea care a șocat internetul! Vedeta a fost găsită moartă înainte de ziua ei. Ce s-a întâmplat cu ea?
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Românul care a dat lovitura cu micii. Rețeta cale l-a îmbogățit
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Destin frânt pe calea ferată! Doi soți din Timiș au murit după ce mașina li s-a oprit pe șine
Cancan.ro
Vești de ULTIMA ORĂ despre Mihai Leu, din spital. A fost detubat și...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Retragere imediată! Lovitură totală pentru George Simion. Decizia BEC e finală și definitivă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
A fost ucis de fostul cumnat, pe care l-a ajutat să-și repare casa. Cuprins de aburii alcoolului, agresorul l-a înjunghiat fără milă: „Era în casă jos, plin de sânge”
Importanța mentoratului în lansarea unei cariere cât mai devreme posibil
MediaFlux
Atenție, șoferi! Camerele inteligente din trafic sunt capabile să detecteze dacă vorbești la telefon. Amenda vine direct acasă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri