S-a descoperit cum au fost construite piramidele din Egipt. Incredibilul sistem prin care au fost deplasate blocurile masive din piatră

Arheologii şi-au pus problema cum exact au putut egiptenii antici de acum 4.500 de ani să construiască cea mai mare piramidă din lume. Acum, au descoperit un sistem care ar fi putut fi folosit pentru a deplasa blocurile masive din piatră.
Alina Costache
04 nov. 2018, 11:41
S-a descoperit cum au fost construite piramidele din Egipt. Incredibilul sistem prin care au fost deplasate blocurile masive din piatră

Echipa internaţională de cercetători a descoperit rămăşiţele unui sistem la situl Harnub, o carieră antică din estul Egiptului. Structura a putut fi folosită pentru transportul rocilor de alabastru pe o rampă abruptă, scrie Live Science.

Studiul a fost condus de arheologi de la Institut français d’archéologie orientale din Cairo şi de la University of Liverpool din Anglia.

„Acest sistem este compus dintr-o rampă centrală flancată de două scări cu numeroşi stâlpi”, a precizat Yannis Gourdon, co-directorul misiunii. „Se folosea o sanie care transporta blocul de piatră şi care era ataşată cu frânghii de stâlpi. Astfel, egiptenii antici puteau trage blocurile de alabastru din carieră la înclinaţii foarte mari de cel puţin 20 de grade”, a adăugat arheologul.

Frângiile ataşate saniei acţiona ca „un multiplicator de forţe”, făcând mai uşoară tragerea blocului.

„Acest tip de sistem nu a mai fost descoperit în nicio altă parte”, a precizat Gourdon. „Analiza asupra uneltelor şi prezenţa a două inscripţii ale lui Keops ne-a dus la concluzia că sistemul datează din timpul domniei lui Keops sau chiar dinainte, acesta fiind considerat cel care a construit Marea Piramidă din Giza”, a mai afirmat arheologul.

Deşi arheologii au fost de acord că lucrătorii care au construit această piramidă au folosit un sistem de rampe pentru a mişca blocurile din piatră, modul de funcţionare al acestui sistem a rămas până acum o enigmă, la rezolvarea căreia noul studiu poate ajuta.

Sursa: descopera.ro

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Cum a câştigat Dumitru Dragomir o turmă de oi la poker: “Am mai luat un măgar şi un câine!”
Capital.ro
A murit un mare român! Dan Andronic: In Memoriam – Eugen Papadima era un creier briliant, un spirit căutător, un intelectual de marcă
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Îl acuză direct pe Giovanni Becali că aranja meciuri și decidea ce jucători sunt convocați la națională! Cum i-ar fi influențat pe selecționeri: ”Mi-e frică, nu știu mulți oameni!”
MediaFlux
Cod roșu de ninsori și vânt puternic în România până luni seara! ANM a anunțat zonele vizate și de codurile portocalii și galbene (HARTĂ)
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend