S-a publicat topul universităţilor din lume. Trei universităţi din România s-au clasat în prima parte a clasamentului

A fost publicat clasamentul topului universităţilor din întreaga lume. University Ranking by Academic Performance a dat publicităţii clasamentul vineri. Doar trei universităţi din România au reuşit să se claseze în prima parte a topului.
Filip Stan
08 ian. 2016, 21:06
S-a publicat topul universităţilor din lume. Trei universităţi din România s-au clasat în prima parte a clasamentului

Conform clasamentului făcut de University Ranking by Academic Performance, universităţile din România sunt departe de performanţă. Doar trei au reuşit să ocupe un loc în prima parte a topului, scrie voceatransilvaniei.ro.

Universitatea Politehnică București care se află în topul universităţilor din România, s-a clasat abia pe locul 621 în lume, în timp ce universitatea Babeș-Bolyai este pe locul 690 si Universitatea din Bucuresti abia pe locul 725.

Citeşte şi Un nou centru de cercetare de excelenţă, realizat la Universitatea Politehnică, prin proiectul CAMPUS

Politehnica a avut astfel cel mai semnificativ trend de creştere în ultimii cinci ani dintre universităţile europene, ocupând locul 1.385 în lume în 2011, 1.091 în 2013 şi în prezent locul 621.

Totodată, Universitatea Politehnica a avansat în clasamentul la nivel european de la locul 513 în 2011 la locul 267 în prezent. 

Clasamentul URAP se bazează exclusiv pe datele culese din bazele de date internaţionale (Web of Science, Scopus şi Google Scholar). Topul URAP apelează atât la indicatori cantitativi (productivitatea ştiinţifică exprimată prin numărul de articole publicate şi impactul cercetărilor ştiinţifice prin numărul de citări), dar şi la indicatori calitativi ce redau impactul cercetărilor ştiinţifice în comunitatea internaţională precum şi colaborările ştiinţifice de nivel internaţional exprimate prin articolele publicate în colaborare cu autori din străinătate.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Jucătorul care a „surprins tot cartierul” e pregătit să semneze pe încă un sezon cu FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Primăvara vine cu surprize, spun meteorologii! Anunţ despre vremea ciudată din următoarea perioadă
Adevarul
Scandal sexual în Muntenegru. Doi oficiali de rang înalt și-au dat demisia după ce pe internet a apărut un clip în care apar în ipostaze intime
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Radu Naum a IZBUCNIT: ”Suntem prizonierii unor cetățeni în lupta lor cu FCSB! Ce țară e asta în care o sentință definitivă nu are nicio noimă?!”
MediaFlux
Comisia Europeană anunță că TikTok încalcă Regulamentul privind serviciile digitale: Pentru modul în care creează dependență 
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil