Sabrina Voinea, dezvăluiri incendiare despre scandalul medaliei de bronz de la JO 2024. „Am plâns foarte mult, nu am dormit nici eu, nici mama” VIDEO

Sabrina Voinea, desemnată gimnasta anului 2024 de către Federația Română de Gimnastică, primind această distincție pentru al doilea an consecutiv, a dezvăluit momentele prin care a trecut la JO de la Paris, fiind implicată în controversa legată de medalia de bronz a probei de sol. 
Filip Stan
29 ian. 2025, 16:05
Sabrina Voinea, dezvăluiri incendiare despre scandalul medaliei de bronz de la JO 2024.
Sabrina Voinea, dezvăluiri incendiare despre scandalul medaliei de bronz de la JO 2024. "Am plâns foarte mult, nu am dormit nici eu, nici mama"

Sabrina Voinea susţine că ea este câştigătoarea pe merit a medaliei, chiar dacă arbitrajul şi, ulterior, TAS, au decis altceva. „Am plans foarte mult, nu am dormit nici eu nici mama. Doar noi știm prin câte am trecut, pentru că a fost o perioadă foarte dificilă. Câștigătoare medaliei în arena sportivă eu sunt! Experiența de după scandalul cu medalia m-a întărit și sunt mai motivată”, a spus gimnsta la podcast-ul Business Philosophy.

Aceasta a precizat că în perioada cu scandalul medaliei de la JO Paris a simțit sprijin doar de la anumite persoane, dar în mod special a fost alături de ea familia: „Am simțit sprijin doar de la anumite personae, dar în mod special a fost alături de mine familia”.

„Mama e tot. Și mamă și prietenă și soră, de toate. Nu puteam să stau fără ea, așa că la 2 – 3 ani a început cariera mea sportivă, deşi mama nu a vrut să fac gimnastică. În fiecare seară și înainte de concurs spun „Tatăl nostru” și mă dau cu mir. Merg duminica cu familia la biserică”, a mai adăugat medaliata olimpică.

Despre pasiunile ei, Sabrina Voinea a dezvăluit că este atrasă de actorie. „Mi-ar plăcea să fiu actriță, să joc în filme”, a spus gimnasta, care îşi mai doreşte să meargă în vacanţă în Bali. „De mică îmi doresc să fiu antrenoare. Mama e un model pentru mine. Când eram mica am vrut să devin medic veterinar sau polițistă”, a mai precizat Sabrina Voinea.

Sabrina Voinea a pierdut medalia de bronz în finala la sol de la Jocurile Olimpice din Paris 2024, după o eroare majoră a arbitrilor. Americanca Jordan Chiles a urcat pe locul 3, însă românca a făcut contestație la TAS, care a fost respinsă. În schimb, a fost acceptată contestaţia depusă de Ana Maria Bărbosu, care a primit, în cele din urmă, medalia de bronz!

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Scene incredibile la TV: Gabi Tamaș a reconstituit momentul în care a spart termopanul și a intrat într-un bloc din București: ”S-a băut în cantități industriale”
Capital.ro
RAR 2026. Obligație pentru șoferii care fac aceste modificări la mașină. Ce acte trebuie actualizate
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
S-a dezlănțuit la adresa finalistei CM 2026: ”A trișat întotdeauna, o scursură de națională, cea mai oribilă din lume!”
MediaFlux
Sumă imensă pentru uciderea lui Donald Trump. A fost publicat și locul unde ar putea fi omorât
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România