Sadiq Khan salută respingerea acordului Brexitului în Parlament şi cere un nou referendum

Primarul Londrei Sadiq Khan salută respingerea de către Camera Comunelor a acordului ”prost” al Guvernului Theresei May cu Bruxellesul şi îndeamnă la organizarea unui referendum, potrivit BBC News.
Filip Stan
12 mart. 2019, 21:11
Sadiq Khan salută respingerea acordului Brexitului în Parlament şi cere un nou referendum

”Salut respingerea prin vot în această (marţi) seara a acordului prost al Brexitului Guvernului”, afirmă într-un mesaj postat pe Twitter liderul laburist. ”Premierul trebuie să ne pună oraşul şi ţara pe primul loc şi să retragă  Articolul 50”, îndeamnă el. ”A venit timpul să i se lase publicului britanic ultimul cuvânt asupra Brexitului”, mai scrie Khan.

Pe de altă parte, ministrul Justiţiei din cadrul Cabinetului laburist din umbră Richard Burgon apreciază că un referendum ”ar putea deveni necesar” în vederea ieşirii din blocajul din Parlament. ”Noi credem că un acord de bun simţ al Brexitului este în continuare posibil”, iar o nouă dată a Brexitului este necesară, apreciază el.

Reprezentantul laburist îndeamnă de asemenea la retragerea posibilităţii unui Brexit fără acord, potrivit news.ro.

Pe de altă parte, ministrul însărcinat cu Relaţia cu Parlamentul Andrea Leadsom a anunţat că s-a depus o moţiune prin care se propune ca votul de miercuri să aibă loc la ora locală 19.00 (21.00, ora României).

Liderul influentului grup conservator eurosceptic European Research Group (ERG) Jacob Rees-Mogg a subliniat marţi seara, după vot, că o amânare a Brexitului nu rezolvă problema din Parlament.

Însă Chuka Umunna, un fost membru al Partidului Laburist, în prezent membru al Grupului Independent în Parlament, subliniază că ”este greu de văzut cum să rezolvăm blocajul (în Legislativ) fără să ne întoarcem înapoi la popor”, potrivit news.ro.

Umunna afirmă că nu există o majoritate, în Camera Comunelor, în favoarea unui Brexit fără acord.”Nu putem continua aşa”, fără un leadership, a subliniat el. Rees-Mogg i-a replicat că Parlamentul nu face ceea ce a votat poporul.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Oferte din Anglia și Italia pentru Edi Iordănescu: ”Aș fi spus ‘DA’”
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 23 iulie. Unde se găsește cea mai ieftină benzină și motorină
Playtech.ro
Facultatea unde concurența a ajuns la 21 de candidați pe un loc. Specializările care atrag cei mai mulți absolvenți de liceu
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Brăila a rămas fără cap la locul de muncă, după ce a fost prinsă sub mai mulți baloți! Victima era mama a trei copii
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
EXCLUSIV Toate actele sunt solicitate pe HUB-ul de servicii electronice al MAI. Românii se mută de la ghișeu pe online
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România