Săgeata de lângă indicatorul de combustibil din bord are un rol pe care numeroși conducători auto nu îl cunosc, deși este prezentă pe majoritatea automobilelor moderne. Mul’i ajung să o descopere abia atunci când se află într-o situație incomodă la benzinărie.
Funcția acestui simbol este foarte simplă: arată pe ce parte a mașinii se află gura de alimentare a rezervorului. Dacă săgeata indică spre stânga, clapeta rezervorului este amplasată pe partea șoferului, iar dacă săgeata indică spre dreapta, alimentarea se face de pe partea pasagerului. Această informație poate părea neimportantă la prima vedere, însă devine extrem de utilă atunci când conduci o mașină pe care nu o folosești în mod obișnuit, scrie Libertatea.
Citeşte şi: Motorina s-ar putea scumpi de la 1 iulie 2026. În ce condiţii prețul ar putea ajunge la 9,50 lei pe litru
Săgeata poate evita momentele stânjenitoare în care oprești la pompă pe partea greșită și descoperi că furtunul nu ajunge până la rezervor. Situația apare frecvent atunci când conduci o mașină închiriată, un autoturism de serviciu sau vehiculul unui prieten. În astfel de cazuri, este suficient să arunci o privire rapidă către bord înainte de a opri la pompă și vei ști imediat cum să poziționezi mașina.
Deși mulți îl consideră o funcție modernă, indicatorul a început să fie introdus treptat încă din anii ’80 și ’90. Marii producători auto au adoptat această soluție pentru a simplifica experiența șoferilor și pentru a elimina confuziile legate de poziția rezervorului. Astăzi, aproape toate mașinile moderne, indiferent că vorbim despre modele pe benzină, motorină sau chiar mașini hibride și electrice (unde indică portul de încărcare), vin dotate cu acest simbol salvator.