Şahtior Doneţk – Dinamo Kiev 2-0: A şasea Supercupă a Ucrainei pentru Mircea Lucescu

Şahtior Donețk a cucerit a șaptea Supercupă a Ucrainei, și a șasea din ”era Mircea Lucescu”, după ce a dispus de marea rivală, Dinamo Kiev, cu scorul de 2-0, la Odesa, prin golurile marcate de croatul Dario Srna ('90+2), dintr-un penalty obținut de Alex Teixeira, și brazilianul Bernard ('90+4).

15 iul. 2015, 03:39

Dinamo Kiev, campioană a Ucrainei după o pauză de 6 ani, a avut două bare: una prin Andrei Iarmolenko (’49), alta prin fostul atacant al Gloriei Bistrița, Junior Moraes (’77).

Campioana a încheiat partida cu doi eliminați: portarul Shovkovskiy, cel care l-a faultat pe Alex Teixeira la faza penalty-ului, și Rybalka, în al șaselea minut de prelungiri, pentru cumul de cartonașe galbene.

Componența echipelor în meciul de marți:

• Șahtior: Kanibolotskiy – Srna (căpitan), Kucher, Rakitskiy, Ismaily – Stepanenko, Fred (Kovalenko, ’87), Marlos (Dentinho, ’77) – Teixeira, Taison (Bernard, ’63), Hladkyi. Antrenor: Mircea Lucescu
  • Dinamo Kiev: Shovkovskiy – Danilo Silva, Vida, Dragovic, Antunes – Rybalka, Veloso, Morozyuk (Gusev, ’67), Sydorchuk (Garmash ’82) – Yarmolenko, Moraes (Kravets, ’78). Antrenor: Serhiy Rebrov

Tehnicianul român, care și-a anunțat plecarea de la Mineri în repetate rânduri în cursul sezonului trecut, a cucerit titlul în Ucraina în anii 2005, 2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013 şi 2014. De asemenea, antrenorul român a câştigat şi 5 Cupe, în anii 2004, 2008, 2011, 2012 și 2013. Mircea Lucescu a mai câştigat, cu Şahtior, 5 Supercupe (2005, 2008, 2010, 20122013) și Cupa UEFA (2009), iar anul trecut a fost desemnat pentru a șaptea oară cel mai valoros antrenor din Ucraina.