Salarii de 7.500 de lei, refuzate de tineri. Un angajator din Italia nu reușește să facă angajări

Un angajator din Italia este disperat că nu găsește muncitori. Deși oferă salarii de 7.500 de lei, acesta se plânge că nu are pe cine să angajeze. Nu caută nici măcar oameni cu studii superioare sau cu experiență.
Alina Costache
23 oct. 2024, 09:16
Salarii de 7.500 de lei, refuzate de tineri. Un angajator din Italia nu reușește să facă angajări

Salarii de 7.500 de lei, refuzate de tineri. Cu această problemă se confruntă un angajator din Italia. Bărbatul spune că pare misiune imposibilă să angajeze pe cineva la firma sa, deși oferă salarii motivante.

Salarii de 7.500 de lei, refuzate de tineri. Patron: Am încercat să angajăm pe cineva de un an și jumătate

De mai bine de un an și jumătate, Marco Valeri caută oameni care să aibă cunoștințe de bază în domeniul prelucrării lemnului și să fie dispuși să învețe să lucreze cu utilaje specializate. Firma sa a fost fondată în urmă cu cinci decenii, de tatăl lui Marco. Din cauza lipsei de personal, bărbatul de 76 de ani a început să lucreze din nou.

„Tatăl meu se ocupă din nou de producție, deși ar trebui să se limiteze doar la livrări, din cauza vârstei sale. Am încercat să angajăm pe cineva în producție de mai bine de un an și jumătate, dar fără succes. Am testat cinci persoane, dar niciuna nu a rezistat. Fie nu erau potrivite pentru acest tip de muncă, fie pur și simplu nu le plăcea”, spune Marco Valeri, potrivit bugetul.ro.

Citește și Angajări octombrie 2024. S-a schimbat piaţa muncii, candidaţii primesc cu 30% mai puţin decât cer

Soția patronului a început și ea să lucreze la firma familiei, pe partea adnimistrativă. Deși nu este vorba despre o muncă grea, mulți tineri sunt descurajați și renunță. Astfel, patronul italian a ajuns să ofere salarii de 7.500 de lei și să nu găsească angajați.

Omul crede că de vină este lipsa pregătirii în școlile profesionale din Italia.

„Toți muncitorii noștri încep cu munca manuală de bază, iar apoi trec la utilajele de control numeric. (…) Așa-numitele școli profesionale nu îi pregătesc suficient pe tineri pentru realitatea din câmpul muncii. Cred că este nevoie de o colaborare mai strânsă între școli și companii”, a explicat bărbatul.

În prezent, firma din Italia, care se ocupă cu ascuțirea și fabricarea de unelte pentru prelucrarea lemnului, are doar șase angajați.

Citește și Kaufland face angajări. Peste 800 de posturi disponibile în toată țara, ce salarii, prime de Sărbători şi alte bonusuri oferă

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Cel mai frumos oraș din România va avea un nou stadion. Cum va arăta arena de zeci de milioane de euro
Capital.ro
Reguli la modificările în apartament, casă sau curte pentru românii din Europa. Când ai nevoie de permis sau acord de la vecini
Playtech.ro
Impozitul pe un hectar de teren în 2026. Cât plătesc acum românii
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend