Salariile medicilor vor fi majorate din 2014. Află ce măsuri va lua Ministerul Sănătăţii VIDEO

Salariile medicilor vor creşte începând de anul viitor, datorită unei măsuri propuse de ministrul Sănătăţii Eugen Nicolăescu. Doctorii vor avea posibilitatea să lucreze în plus în acelaşi spital, numai că în regim privat. Astfel, ei îşi vor putea mări veniturile.
Iulian Tudor
31 iul. 2013, 12:43
Salariile medicilor vor fi majorate din 2014. Află ce măsuri va lua Ministerul Sănătăţii VIDEO

Măsura se va aplica, în primă fază, doar în 12 spitale din întreaga ţară. Noua lege după care vor fi date salariile va intra în vigoare din primul semetru al anului viitor.

„Dumneata ai optat să fii medic cu normă întreagă de şapte ore, în spital public. Dar peste programul de lucru poţi să mai oferi servicii în propriul tău spital fără să alergi la nu ştiu câte spitale sau cabinete private, ceea ce îi oferă medicului un confort. Vorbim deci de consultaţii private, pe paturi private sau în secţii private”, a explicat Eugen Nicolăescu, ministrul Sănătăţii.

VEZI ŞI ALERTĂ în SISTEMUL MEDICAL ROMÂNESC. 24.000 de medici vor să demisioneze

În alte cuvinte, începând cu anul 2014, 12 spitale din România vor avea secţii private unde pacienţii se vor putea trata cu asigurări private sau cu bani. Astfel, medicii vor putea lucra în plus faţă de cele şapte ore obligatorii pentru a-şi rotunji veniturile.

 

 

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Proprietarii ar putea fi singurii responsabili de consolidarea clădirilor cu risc seismic, în locul primăriilor. Ce se întâmplă cu cei care nu-și permit: „Un fond al fondurilor”
Capital.ro
Ce se întâmplă cu vârsta de pensionare. Florin Manole, anunț oficial: Sunt deja reglementate, sunt teme închise
Playtech.ro
Zborurile de vară, în pericol? Companiile aeriene cer intervenția UE. Biletele de avion s-ar putea scumpi
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a șters pe jos cu Dobre: ”Erau pline Diviziile B și C de «dobri»! Are tupeul cât China”
MediaFlux
Veniturile românilor, la control! BNR și INS merg din casă în casă să afle situația financiară și consumul gospodăriilor
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj