Salariu de 400.000 de euro pe an, maşină şi chirie gratuite. Locul de muncă ideal pentru cei care caută linişte

Într-o perioadă în care locurile de muncă bine plătite sunt tot mai rare, mai ales în marile orașe cu costuri ridicate de trai, o oportunitate profesională atrage atenția prin pachetul generos oferit și condițiile sale neobișnuite.
Filip Stan
07 apr. 2025, 08:25
Salariu de 400.000 de euro pe an, maşină şi chirie gratuite. Locul de muncă ideal pentru cei care caută linişte
Salariu de 400.000 de euro pe an, maşină şi chirie gratuite. Locul de muncă ideal pentru cei care caută linişte

Un orășel rural situat în statul Queensland din Australia propune un salariu anual de 400.000 de euro, la care se adaugă cazare gratuită și o mașină personală oferită de angajator. Este vorba despre un post de medic de familie în Julia Creek, o așezare mică, situată într-o zonă rurală îndepărtată. Capitala statului, Brisbane, se află la 17 ore de condus, iar cel mai apropiat oraș important, Townsville, este la șapte ore distanță.

Această izolare contribuie la valoarea ridicată a salariului, care depășește de aproape două ori media veniturilor unui medic în alte zone ale țării. Cu toate acestea, pentru cei care caută liniște și un ritm de viață mai relaxat, acest job ar putea fi o alegere ideală.

Citeşte şi: A doua cea mai bogată țară din Europa caută forță de muncă. Salariile sunt de 1.000 de euro pe săptămână și românii sunt bine primiți

Postul a devenit disponibil după plecarea medicului Adam Louws, care a ales în 2022 să se mute din agitatul Brisbane pentru liniștea din Julia Creek. Deși a renunțat între timp la această funcție, el nu a regretat decizia luată la momentul respectiv, menționând că experiența l-a ajutat să se dezvolte nu doar profesional, ci și personal, învățând inclusiv activități rurale precum mulsul vacii.

Citeşte şi: Locuri de muncă 2025. Salariu net de 5.500 de dolari pentru românii cu diplomă. Se cere și un an de experiență

Autoritățile locale admit că distanța față de marile orașe poate descuraja unii candidați, dar sunt convinse că există persoane dispuse să accepte provocarea și să îmbrățișeze viața în zone izolate. „Da, este o distanță mare, dar câți oameni spun că și-ar dori să locuiască departe de agitație?”, a declarat Janene Fegan, primăriţa orașului, potrivit CBS News.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Edi Iordănescu rupe tăcerea! Cu cine ar juca în Turcia – Romania fostul selecționer de la EURO
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre banii românilor. Cum sunt folosiți, de fapt: Nu-ți trebuie armată ca să distrugi o țară
Playtech.ro
Cât costă să cumperi 5 ani de vechime în muncă în 2026. Simulare de calcul
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj