Salariul mediu brut din România depășește cu mult veniturile medii brute lunare din țări ca Japonia, Ungaria sau Croația

România depășește multe țări cu pretenții de pe glob în ceea ce privește salariul mediu brut, conform datelor analizate de către CEIC Data.
Alina Costache
16 apr. 2025, 11:15
Salariul mediu brut din România depășește cu mult veniturile medii brute lunare din țări ca Japonia, Ungaria sau Croația

Salariul mediu brut din România depășește cu mult veniturile medii brute lunare din țări ca Japonia, Ungaria sau Croația. Economistul Andrei Caramitru a analizat, pornind de la datele furnizate de către compania CEIC Data, salariile medii brute din zeci de țări. A reieșit că salariul mediul brut din România depășește cu mult veniturile medii brute lunare din zeci de țări de pe tot globul, unele dintre ele cu o economie foarte puternică.

„Salariul mediu brut în Romania e 1950 dolari, adică similar cu Letonia si Polonia, doar un pic sub Cehia (au 100 de dolari mai mult pe lună). În schimb, România este peste următoarele țări : Ungaria – 1885 USD, Japonia – 1880 USD (!!!!), Grecia – 1820 USD, Slovacia – 1750 USD, Croația-1700 USD, Portugalia – 1440 USD, Bulgaria – 1300 USD”, a scris Andrei Caramitru.

Citește și: Dispar banii de pe card înainte de Paşte. Anunţ alarmant de la ANAF pentru toţi românii

Salariul mediu brut din România le depășește și pe multe din țări din spațul estic, precum China (1.390 dolari), Serbia (1.340), Rusia (1.300), Republica Moldova (802), Georgia (758), Belarus (700), Armenia (690), Azerbaidjan (594) și Ucraina (521).

Citește și: Salarii de peste 5.000 euro pentru români într-una dintre cele mai bogate țări din Europa

„Credeți ca e rău ca suntem în vest? O fi mai bine prin Asia sau America Latină, nu la globaliști? În Brazilia, salariul mediu brut e 908 dolari, în Brazilia – 590, Thailanda – 440 și Vietnam – 339 dolari. Cam atât. Puteți verifica singuri cifrele, dacă nu mă credeți. Specialiști în a se lamenta non stop, atâta știm. Să știți ceva. E incredibilă poza de mai sus la ce nivel mediu de IQ și educație există aici. Dacă nu eram în UE și NATO și nu aveam vreun milion de oameni smart aici care trag tare din privat să scoată țara în față, nivel Vietnam sau Republica Moldova aveam”, mai spune economistul Andrei Caramitru.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Ce se mai întâmplă cu fiica lui Ilie Năstase. Ultimul mesaj pe care l-a transmis
Capital.ro
ITP pentru permisul auto. Legea care i-ar afecta pe șoferii pensionari. Ar deveni restrictiv pentru vârstnici
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil