SĂNĂTATE 2014: Lista ţărilor în care poţi beneficia de tratament medical pe banii statului român

SĂNĂTATE 2014. Asiguraţii români care se deplasează într-un stat membru al Uniunii Europene pentru a primi tratament medical au dreptul de a beneficia de rambursarea contravalorii serviciilor medicale. Lista ţărilor membre UE în care românii pot beneficia de această rambursare a fost completată printr-un act normativ publicat în Monitorul Oficial.
Iulian Tudor
06 feb. 2014, 07:48
SĂNĂTATE 2014: Lista ţărilor în care poţi beneficia de tratament medical pe banii statului român

SĂNĂTATE 2014. Asiguratii romanii pot beneficia de servicii medicale in toate tarile Uniunii Europene, in baza Directivei Europene 24/2011 privind aplicarea drepturilor pacientilor in cadrul asistentei medicale transfrontaliere. Aceasta directiva este transpusa in legislativa romaneasca de Ordinul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 729/2009. In baza acestui act normativ, asiguratii care se deplaseaza intr-un stat membru al Uniunii Europene cu scopul de a primi tratament medical beneficiaza de rambursarea contravalorii serviciilor medicale la nivelul tarifelor din Romania, fara a depasi contravaloarea in lei a serviciilor achitate de asigurat, scrie avocatnet.ro.

Rambursarea cheltuielilor aferente serviciilor medicale suportate de asiguratul din sistemul de asigurari sociale de sanatate din Romania se efectueaza de catre casa de asigurari de sanatate unde este luata in evidenta persoana asigurata. Rambursarea se realizeaza in termen de maximum 90 de zile de la finalizarea procedurii de verificare si avizare de catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.

SĂNĂTATE 2014. Lista ţărilor în care poţi beneficia de tratament medical pe banii statului român

Lista tarilor din Europa in care asiguratii romani se pot deplasa pentru a se trata medical a fost completata recent, prin Ordinul CNAS nr. 36/2014 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice privind rambursarea si recuperarea cheltuielilor reprezentand asistenta medicala acordata in baza documentelor internationale cu prevederi in domeniul sanatatii la care Romania este parte, aprobate prin Ordinul presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 729/2009, publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 88, din 4 februarie 2014.

SĂNĂTATE 2014. Iata lista tarilor din Europa in care asiguratii romani se pot deplasa pentru a se trata medical:

1. Austria
2. Belgia
3. Bulgaria
4. Cehia
5. Cipru
6. Danemarca
7. Elvetia
8. Estonia
9. Finlanda
10. Franta
11. Germania
12. Grecia
13. Irlanda
14. Italia
15. Letonia
16. Lituania
17. Luxemburg
18. Marea Britanie
19. Malta
20. Olanda
21. Polonia
22. Portugalia
23. Slovacia
24. Slovenia
25. Spania
26. Suedia
27. Ungaria
28. Islanda (adăugat conform Ordinului CNAS nr. 36/2014)
29. Liechtenstein (adăugat conform Ordinului CNAS nr. 36/2014)
30. Norvegia (adăugat conform Ordinului CNAS nr. 36/2014)

Citeşte şi CARDUL de SĂNĂTATE: În septembrie vor putea fi distribuite cardurile electronice

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce dialog uluitor a avut Gigi Becali cu Inteligenţa Artificială. Șocul a fost total: “Tu ești cel mai mare mincinos / Acolo e Satana!”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit. Lumea l-a iubit enorm și nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Ce este toxina broaștei săgeată, substanța asociată cu moartea lui Aleksei Navalnîi
Adevarul
Arma invizibilă ce provoacă sindromul Havana. Ce a pățit un cercetător care a testat pe propria piele un dispozitiv cu microunde
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fiul fostului mare internațional român se retrage din fotbal la doar 20 de ani: ”Îmi pare rău că nu a reușit. A avut aceeași lacună ca mine”
MediaFlux
Zelenski a luat o decizie radicală! Cerere de ultimă oră pentru Trump
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat