„Viruşii verzi” au marcat împotriva Stelei. Rezultatele 16-imilor Cupei României

FCSB a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 6-1, echipa Sănătatea Cluj, într-un meci din 16-imile de finală ale Cupei României, şi s-a calificat în optimile competiţiei.

25 oct. 2017, 15:01

Golurile învingătorilor au fost marcate de Dennis Man ’17, ’22 (penalti), Daniel Benzar ’32, William de Amorim ’44, Vlad Achim ’58 şi Ianis Stoica ’90+2. Pentru Sănătatea Cluj a înscris Emanuel Negru ’83.

În minutul 21, de la Sănătatea Cluj a fost eliminat Cristian Paul, pentru un henţ în careu, fază în urma căreia arbitrul Florin Andrei a acordat penalti pentru FCSB.

FCSB a evoluat în următoarea formulă: A. Vlad – Pleaşcă, Larie (Ardelean ’46), A. Jorge, M. Mihai – Achim, Szecui – Golofca (Ianis Stoica ’60), D. Benzar, De Amorim – Man (Pacionel ’46).

La meci au asistat 4.472 de spectatori.

Miercuri au mai obţinut calificarea în faza următoare ACS Poli Timişoara (1-0 cu ASU Politehnica), Astra Giurgiu (3-0 cu Concordia Chiajna), Hermannstadt (1-0 după prelungiri cu deţinătoarea trofeului, FC Voluntari), CS Afumaţi (5-2 cu UTA Arad), Unirea Slobozia (4-0 cu ASA Târgu Mureş), Chindia Târgovişte (1-0 cu Academica Clinceni), Gaz Metan Mediaş (2-1 cu Metaloglobus), Juventus Bucureşti (2-1 cu Dacia Unirea Brăila) şi FC Viitorul (4-2 cu CSM Şcolar Reşiţa).

Marţi au acces în optimi CSM Poli Iaşi (2-1 cu FC Argeş), CS Mioveni (4-2 la loviturile de departajare cu ACS Petrolul 52), AS FC Universitatea Cluj (2-1 cu CS Ştiinţa Miroslava) şi CSU Craiova (2-0 cu Sepsi Sfântu Gheorghe).

Meciurile AFC Botoşani – CFR Cluj şi CS Aerostar Bacău – Dinamo se dispută joi.