Sancţiune dură! Realitatea Plus, emisie suspendată pentru trei ore a decis CNA

Realitatea Plus va avea emisia suspendată trei ore joi, pe 19 februarie, în intervalul 18.00-21.00. În acest interval, postul nu va putea difuza emisia obișnuită, ci textul sancțiunii.
Viorel Dobran
11 feb. 2026, 14:50
Sancţiune dură! Realitatea Plus, emisie suspendată pentru trei ore a decis CNA

CNA a decis sancţionarea televiziunii deținute de familia Păcuraru cu una dintre cele mai dure amenzi ale sale: suspendarea emisiei pentru trei ore, scrie PaginadeMedia.

Realitatea Plus va avea emisia suspendată trei ore joi, pe 19 februarie, în intervalul 18.00-21.00. În acest interval, postul nu va putea difuza emisia obișnuită, ci textul sancțiunii.

AUDIENŢE PRIME-TIME la ştiri. România TV este pe creştere. Realitatea Plus, în scădere abruptă

Decizia CNA apare în urma a numeroase încălcări ale legislației audiovizuale care au avut loc în luna noiembrie 2025, timp de 10 zile, în perioada 1 – 21 noiembrie, înainte de începerea oficială a campaniei electorale pentru Primăria Capitalei, scrie PaginadeMedia. 10 emisiuni au fost cu probleme în acest interval

„Ceea ce se întmplă nu este jurnalism”, a declarat în timpul ședinței Mircea Toma, membru CNA. El a fost și cel care a propus sancţionarea televiziunii pentru lipsa de imparţialitate din emisiunile postului.

„Imnul” lui Călin Georgescu, interzis la Realitatea Plus. Motivul pentru care Paula Hriscu nu mai vrea ca melodia „Și e despre tine, dulce Românie” să fie folosită în campania suveranistă: „Eu fac muzică, nu politică!” VIDEO

Decizia a fost votată de majoritatea membrilor, cu excepţia a doi membri, Georgică Severin şi Lucian Dindirică, propuși în Consiliu de PSD.

Potrivit PaginadeMedia, Realitatea Plus a fost în luna noiembrie a anului trecut a doua cea mai vizionată televiziune de știri, după România TV, La capitolul ştiri, România TV a fost lider la nivel naţional şi în mediul urban, cu cifre în creştere.

Citeşte şi

Cenzură pro-Soroș pe față! România TV acuză CNA de discriminare și manipulare politică în raport cu justiția. Ciutacu a ieșit însă învingător în lupta cu CNCD: „Asta e miza celor care se sfâșie să controleze butoanele justiției. Să fie toată puterea la ei”

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cele mai valoroase cadouri primite de Nicușor Dan, la Cotroceni: de la fotografia de mii de euro dăruită de Regele Charles, până la darurile de suflet de la Maia Sandu
Capital.ro
Românii care pot încasa două pensii. Trebuie să depună cerere la Casa de Pensii
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj