Sancţiuni dure pentru Craiova după incidentele de la meciul cu Honved din Liga Europa

Universitatea Craiova a fost sancţionată de UEFA să dispute trei meciuri cu porţile închise în cupele europene.
Filip Stan
05 aug. 2019, 18:55
Sancţiuni dure pentru Craiova după incidentele de la meciul cu Honved din Liga Europa

Clubul de fotbal Universitatea Craiova a fost sancţionat să dispute trei meciuri cu porţile închise în cupele europene, luni, de către Comisia de Disciplină a UEFA, în urma incidentelor de la partida cu Honved Budapesta, potrivit site-ului oficial al grupării din Bănie.

Clubul Universitatea a fost amendat şi cu suma de 60.000 euro.

”În acest moment se încearcă suspendarea deciziei până după meciul cu AEK Atena din turul al treilea preliminar al Europa League”, potrivit grupării craiovene.

Clubul a sistat vânzarea biletelor pentru meciul cu AEK până la soluţionarea cererii de a suspenda decizia UEFA.

În min. 119 al meciului dintre Universitatea şi Honved, din manşa secundă a turului al doilea preliminar al Europa League, la scorul de 0-0, în careul echipei maghiare au izbucnit incidente între jucătorii celor două echipe, care s-au îmbrâncit reciproc, iar o petardă a explodat în apropierea arbitrului, care a căzut la pământ ţinându-se de cap, fiind lovit şi de un obiect. Arnold Hunter s-a prăbuşit la pământ, iar medicii au intervenit imediat, pe teren intrând şi ambulanţa.

Deşi iniţial părea că Arnold Hunter va fi transportat la spital, acesta şi-a revenit după aproximativ 6 minute. El s-a ridicat şi a discutat mai multe minute cu asistenţii, cu al patrulea oficial şi cu observatorii UEFA, apoi a acordat două cartonaşe galbene lui Bence Batik şi Carlos Fortes. Albanezul Kamer Qaka, care l-a bruscat dur pe Batik, nu a primit nicio sancţiune, el nefiind observat de arbitru, aflat la pământ în momentul infracţiunii.

Meciul a fost reluat după o întrerupere de circa 32 de minute de către arbitrul de rezervă Jamie Robert Robinson, care l-a înlocuit pe Hunter. După câteva secunde, Robinson a fluierat finalul partidei, iar apoi s-a continuat cu loviturile de departajare.

Universitatea s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League, joi seara, după ce a învins-o pe Honved Budapesta cu scorul de 3-1, la loviturile de departajare, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

Universitatea o întâlneşte joi pe AEK Atena, de la ora 19:15, pe pe Stadionul ”Ion Oblemenco”, în prima manşă a turului al treilea preliminar.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Apariție de senzație la FCSB! Va juca primul meci cu CFR Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Cât mai ține gerul în România? Val de aer cald din Mediterană se apropie și aduce schimbări de vreme
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend