Sancţiuni la Spitalul Judeţean Constanţa după ancheta internă realizată în urma controlului efectuat de ministrul Sănătăţii

Conducerea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Constanţa a anunţat, vineri, rezultatele anchetei interne demarate după controlul efectuat de ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea. Astfel, s-a decis încetarea mandatului pentru asistenta şefă de la Secţia de Neurologie, avertisment scris pentru asistenta care era de serviciu în triaj la Unitatea de Primiri Urgenţe şi o atenţionare pentru directorul de îngrijiri.
Iulian Tudor
12 apr. 2019, 08:55
Sancţiuni la Spitalul Judeţean Constanţa după ancheta internă realizată în urma controlului efectuat de ministrul Sănătăţii

Spitalul Judeţean Constanţa a transmis, vineri, printr-un comunicat de presă, rezultatul anchetei interne demarate după vizita inopinată a ministrului Sănătăţii, Sorina Pintea, de duminică noaptea.

„Conform legislaţiei în vigoare, s-au luat următoarele măsuri: încetarea mandatului de asistent şef interimar pentru asistenta din Secţia Clinică Neurologie, acordarea unui avertisment scris asistentei medicale din cadrul secţiei UPU-SMURD Constanţa, care a fost de serviciu în zona de triaj, în data de 7 aprilie 2019, directorul de îngrijiri a primit o atenţionare privind intensificarea controalelor pe secţiile unităţii, în consecinţă, au fost demarate verificări în toate secţiile”, se arată în comunicat.

Sursa citată menţionează că niciuna dintre salariate nu a mai fost sancţionată până în prezent, iar deciziile au fost luate în conformitate cu prevederile legale din Codul Muncii, coroborat cu prevederile Regulamentului Intern al spitalului.

Conducerea unităţii medicale a mai anunţat că în Secţia de Neurologie vor fi începute lucrări de igienizare.

„În secţia de Neurologie vor fi demarate lucrări de igienizare. O procedură similară a avut loc şi în anul 2016, iar în anul 2018 a fost înlocuit tot mobilierul (paturi, saltele, noptiere, mese şi scaune). Facem însă precizarea că secţia Clinică Neurologie nu a fost niciodată reabilitată, urmând ca lucrările să înceapă după finalizarea reabilitării secţiei Obstetrică Ginecologie 1”, mai precizează comunicatul.

Conducerea Spitalului Judeţean a mai anunţat că a organizat şedinţe cu toţi medicii şefi şi asistentele şefe unde au fost discutate problemele administrative, atragându-se atenţia asupra respectării protocoalelor medicale şi solicitându-se creşterea gradului de curăţenie.

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a făcut, duminică noapte, o vizită inopinată la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa. Ea a spus că la Unitatea de Primire Urgenţe era aglomeraţie foarte mare, iar aparţinătorii care stăteau acolo de la prânz nu au primit informaţii despre pacienţii aflaţi în tratament.

În plus, Pintea a precizat că a vizitat secţiile de Neurologie, Cardiologie şi Pediatrie, menţionând că a găsit dezastru la Neurologie. Ministrul a propus schimbarea asistentului şef de pe secţia de Neurologie şi un avertisment pentru directorul de îngrijiri al spitalului.

DailyBusiness
Locuințele din București, mai scumpe cu 43% față de ultimii doi ani. Capitala, devansată de Cluj și Brașov
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce riscă, de fapt, Toto Dumitrescu după accidentul în care a fost implicat. Comparația cu Mario Iorgulescu. De ce e mai gravă fuga de la locul accidentului decât omorul din culpă
Capital.ro
România, provocată direct de Rusia. Traian Băsescu, avertisment privind planul Moscovei: Nu suntem pregătiți!
Playtech.ro
Ce poţi face legal dacă vin mirosuri neplăcute din curtea vecinului? Cum rezolvi problema
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Acuzații extrem de grave la adresa lui Neluțu Varga: ”Ai luat 5.000.000 de la niște băieți șmecheri, te caută la stadion! I-ai dat ceva lui Mitică Dragomir să spună că ai mină de aur”
MediaFlux
Facturile la gaze în această iarnă. Ministrul Energiei anunță românii cât vor plăti
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor