Șantierul Ikea din Iași s-a umplut de protestatari:”Lăsați copacii să crească!”

Mai mulți activiști de mediu au protestat pe șantierul Ikea din Iași. Aceștia vor să împiedice construcția unui nou magazin, plantând mai mulți copaci.
Alina Costache
14 oct. 2024, 15:36
Șantierul Ikea din Iași s-a umplut de protestatari:”Lăsați copacii să crească!”
Protest Ikea Iași

Șantierul Ikea din Iași a fost luat cu asalt de activiștii de mediu, care vor să blocheze construcția unui nou magazin. Oamenii cer marelui retailer suedez să renunțe la construirea magazinului, să își controleze operațiunile forestiere din România și să verifice riguros companiile de exploatare forestieră.

Șantierul Ikea din Iași, plin de protestatari

Activiștii de mediu, care s-au strecurat printre utilajele constructorului, au plantat mai mulți copaci, sperând că vor reuși astfel să blochezze lucrările pentru construcția noului magazin Ikea din Iași. Aceștia au adus cu ei bannere cu mesajul ”Iași afară, IKEA! Lăsați Copacii Să Crească / Let The Trees Grow”.

„IKEA și furnizorii săi distrug ultimele oaze cu biodiversitate din România. Sunt din Suedia, țara de unde provine IKEA și unde silvicultura practicată invadează zilnic ecosisteme funcționale în favoarea plantațiilor de monoculturi. Mă întristează dincolo de orice cuvinte să văd cum IKEA face la fel în prețioasele păduri din Carpați”, a declarat Lina Burnelius, coordonator internațional al „Protect the Forest”.

Citește și Un angajat IKEA este cercetat pentru înșelăciune și fals informatic. Cum a reușit bărbatul să fure 440.000 de lei

De asemenea, activiștii de mediu cer celor de la IKEA să nu se aprovizioneze cu lemn din parcurile naționale și nici din pădurile primare și seculare, să crească la 30% suprafețele de protecție strictă și parțială, să aplice o exploatare forestieră selectivă în propriile păduri, să asigure trasabilitatea și transparența completă a lanțului de aprovizionare IKEA și să permită supravegherea independentă a pădurilor de către societatea civilă și jurnaliștii de investigație, potrivit profit.ro.

Potrivit unui raport realizat de organizațiile de mediu, Ikea deține 43 de păduri în România., care se întind pe o suprafață de 51.000 de hectare.

„Păduri cu o biodiversitate bogată sunt rase de pe fața Pământului. Exploatările agresive realizate în ecosisteme fragile și chiar în păduri seculare fără evaluare adecvată de mediu, zeci de drumuri de tractor adânci de câțiva metri care taie pădurea în lung și în lat sunt doar câteva dintre problemele documentate”, se arată în raportul organizațiilor de mediu.

Citește și IKEA recheamă de pe piaţă produsul care prezintă risc ridicat de incendiu

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Extremiștii lui Farage, victorie zdrobitoare la alegerile din UK. AUR-ul Marii Britanii dă un semnal clar pentru românii din Regat: „Aș face o paralelă cu ce se întâmplă în România”
Capital.ro
Se montează semafoare cu radar. Șoferii care depășesc viteza vor fi opriți automat
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Îngrijorare după incendiul de la Cernobîl. Unde se deplasează fumul
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi