Şapte persoane arestate preventiv, într-un dosar de trafic de migranţi

Şapte persoane au fost arestate preventiv, iar o alta a fost plasată sub control judiciar într-un dosar de trafic de migranţi şi constituire de grup infracţional organizat, instrumentat de poliţiştii de combatere a criminalităţii organizate, cu sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale din Poliţia Română, sub coordonarea procurorilor Biroului Teritorial Suceava al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT), se arată într-un comunicat de presă transmis, luni, de Poliţia Română.
Iulian Tudor
02 iul. 2018, 12:04
Şapte persoane arestate preventiv, într-un dosar de trafic de migranţi

Potrivit sursei citate, măsurile preventive au avut loc în urma a opt percheziţii, trei în Suceava şi cinci în Botoşani, care au avut loc, vineri, la locuinţele unor persoane bănuite de trafic de migranţi.

„Din investigaţii a rezultat că, în perioada mai – iunie a.c., mai mulţi cetăţeni români şi ucraineni ar fi constituit un grup infracţional organizat şi ar fi comis infracţiuni de trafic de migranţi, în scopul obţinerii unor foloase patrimoniale. Activităţile infracţionale ar fi avut loc peste frontiera de stat şi în zona localităţii Racovăţ, judeţul Botoşani. În fapt, grupul infracţional organizat ar fi introdus, pe teritoriul României, patru grupuri de migranţi, din care făceau parte 16 persoane, patru dintre ele fiind depistate pe teritoriul Ucrainei”, se precizează în comunicatul Poliţiei Române.

În urma percheziţiilor domiciliare, au fost ridicate patru autoturisme, un pistol, un binoclu, telefoane mobile, cartele SIM, un laptop, bani şi mai multe înscrisuri.

La una dintre locuinţele vizate de percheziţii, au fost identificaţi şase migranţi, aceştia fiind preluaţi de către reprezentanţii Biroului pentru Imigrări Suceava.

Activităţile au beneficiat de sprijinul poliţiştilor de la transporturi şi a luptătorilor pentru Acţiuni Speciale din Suceava, al poliţiştilor de combatere a criminalităţii organizate şi al celor de la transporturi din Botoşani. De asemenea, în activităţi au fost angrenaţi şi poliţişti de frontieră din Siret, Suceava şi Botoşani şi reprezentanţi ai Centrului de Cazare şi Proceduri pentru Solicitanţii de Azil Rădăuţi din Inspectoratul General de Imigrări, precum şi jandarmi din Botoşani.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Singurele zodii care atrag prosperitatea și norocul în viața lor după 22 august. Momente de vis, împăcări și reușite mari pentru ele
Capital.ro
ITP 2025. Reguli pentru inspecția tehnică periodică. Nu o poți face la orice stație ITP
Playtech.ro
Nicuşor Dan, cadou total neobişnuit în vacanţa prin România! Ce i-a oferit un român preşedintelui, rămâi mască
Adevarul
Tipul de legumă care face minuni împotriva cancerului. Câte grame din aceste plante miraculoase trebuie să mâncăm zilnic
wowbiz.ro
ABSOLUT ȘOCANT! Tinerii care și-au pus capăt zilelor împreună pe A1 s-au logodit chiar înainte de tragedie! Georgiana a apucat să publice imaginile cu inelul primit de la Cătălin, alături de un mesaj CUTREMURĂTOR
Evz.ro
Codul Muncii, rescris. Modificări cu impact direct asupra angajaților și angajatorilor
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 21 august 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report fabulos de peste 22 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ea este femeia de 44 de ani ucisă de soț, chiar în fața fetiței lor. Silvana Dăogaru era o profesoară apreciată în Craiova 😢
iamsport.ro
Negocierile cu Ianis Hagi au picat definitiv! Jucătorul a insistat să primească un salariu de 2.000.000 de euro
MediaFlux
EXCLUSIV 400 de lei la pensie pentru 2,5 milioane de seniori. Ministerul Muncii confirmă plata în 2025
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi