Şapte protestatari de la mitingul din 10 august, trimişi în judecată

Şapte protestatari de la mitingul din 10 august din Piaţa Victoriei au fost trimişi în judecată, acuzaţiile făcând referire la ultraj, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, uz de armă fără drept şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, informează joi Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti.
Filip Stan
29 nov. 2018, 15:51
Şapte protestatari de la mitingul din 10 august, trimişi în judecată

„În cauza având ca obiect infracţiunile de ultraj (agresiune asupra a doi lucrători de jandarmerie), nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor (sustragerea unei arme), uz de armă fără drept şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au dispus, la data de 29 noiembrie 2018, trimiterea în judecată a şapte inculpaţi, pentru săvârşirea, după caz, a infracţiunilor menţionate”, se arată într-un comunicat.

În rechizitoriul întocmit, procurorii au reţinut că la data de 10 august, în timp ce se aflau în public, în Piaţa Victoriei, în timpul unei manifestaţii de protest, cinci dintre inculpaţi, alături de alte persoane, au agresat doi subofiţeri de jandarmi aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu, aplicându-le lovituri cu pumnii şi picioarele în diferite zone ale corpului.

Totodată, prin acţiunile violente comise asupra persoanelor vătămate, inculpaţii au tulburat ordinea şi liniştea publică, creând un puternic sentiment de teamă numeroaselor persoane prezente la manifestaţia de protest, precizează procurorii.

Potrivit sursei citate, un alt inculpat a sustras uneia dintre persoanele vătămate arma din dotare cu încărcătorul aferent. ”A doua zi, acesta a mers împreună cu un alt inculpat pe un teren situat în apropierea localităţii Petrăchioaia, judeţul Ilfov, unde au executat două focuri de armă”, se menţionează în comunicatul Parchetului. 

Dosarul a fost înaintat spre judecare la Judecătoria Sectorului 1.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Țara unde a mers Ioana, fiica lui Ion Țiriac. Tânăra a luat o decizie complet surprinzătoare
Capital.ro
A murit Regele Umorului. Toată Moldova este în doliu acum: Țara noastră îi rămâne recunoscătoare pentru bucuria oferită
Playtech.ro
Ce mâncau românii acum 100 de ani primăvara: zona în care mulți erau „vegetarieni”
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Predicția lui Giovanni Becali! Ce echipă va câștiga SuperLiga în acest sezon
MediaFlux
A scăzut numărul de pensionari din România! Anunț de la Casa de Pensii. Cine primește 2.782 de lei pe lună
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj