Sarmale fără carne, reţeta specială a Ancăi Lungu: „Sunt cele mai bune din lume!”

Anca Lungu a dezvăluit reţeta sa specială de sarmale fără carne. Fosta prezentatoare a ştirilor susţine că aceste salmale sunt cele mai bune din lume.
Alina Costache
03 ian. 2022, 10:52
Sarmale fără carne, reţeta specială a Ancăi Lungu:

Sarmale fără carne. Anca Lungu a împărtăşit fanilor săi o reţetă specială de sarmale, care îi duce aminte de copilărie.

Sarmale fără carne, reţeta specială a Ancăi Lungu

La cererea fanilor, fosta prezentatoare de ştiri a postat reţeta sa specială de sarmale. Anca spune că acest fel de mâncare îi aduce aminte de mesele de sărbătoare făcute de bunica sa.

Citeşte şi Cea mai gustoasă reţetă de sarmale este a lui Chef Sorin Bontea. Care este ingredientul lui secret

„La cererea multora dintre voi postez rețeta mea de sarmale. Indiferent că e post sau Crăciun, sarmalele mele sunt fără carne, așa le prefer, deși uneori adaug în oală, pentru un plus de gust, câteva bucăți de bacon afumat.

Rămâne la alegerea fiecăruia. Aș mai adăuga că pentru mine sunt cele mai delicioase sarmale din lume și că îmi amintesc de mesele de sărbătoare din căsuța bunicii Adriana care făcea tot timpul sarmale simple cu orez și legume, așa cum am mai spus, cele mai bune din lume!”, a scris vedeta.

Sarmalele fără carne se fac la fel ca cele normale, doar că diferă ingredientele.

Ingrediente

-500 de grame de orez cu bobul rotund
-2 cepe mari tocate mărunt
-4 morcovi rași
-1 fir de praz tocat mărunt
-1 ardei gras tocat mărut
-1 legătură de mărar tocat
-50 ml ulei de măsline extravirgin
-1 litru de pastă de roșii
-3 verze proaspete sau murate (după preferință)
-foi de dafin
-boabe de piper
-sare
-piper negru măcinat

Reamintim că după 15 ani de televiziune, în 2018 Anca Lungu a părăsit România pentru a se muta împreună cu iubitul grec la Nisa.

Citeşte şi VIDEO! Bucătarul Cătălin Petrescu de la Chefi la Cuțite prezintă rețeta de pește învățată de pe Muntele Athos, de la călugari! Cum se gătește „peștele aghioritic”?!

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care au ajuns Andreea Bălan și Victor Cornea după nuntă. A fascinat-o pe artistă
Capital.ro
Capcana permisului de conducere românesc în Spania. Românilor cu rezidență de peste 6 luni li se poate imobiliza mașina
Playtech.ro
Cum au dispărut 15.000 de lei din telefonul unui client urcat într-un taxi din București. Ce trebuie să faci imediat dacă păţeşti aşa ceva
Adevarul
Scenariul „Eugen Tomac premier” - O mișcare de compromis cu risc în Parlament. Analiștii avertizează: Are legătură cu frica de anticipate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Putin va fi dat jos de la putere. Gruparea secretă care pregătește revoluția în Rusia
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi