Şase persoane au fost infectate cu virusul West Nile, în ultimele două săptămâni, iar două dintre ele au murit

Şase persoane au fost infectate cu virusul West Nile, după ce au fost înţepate de ţânţari, iar două dintre ele au decedat, potrivit unor date oficiale obţinute de News.ro. În 2016, au fost 93 de cazuri de infecţie cu acest virus, dintre care 11 decese.
Iulian Tudor
25 aug. 2017, 15:39
Şase persoane au fost infectate cu virusul West Nile, în ultimele două săptămâni, iar două dintre ele au murit

De la începerea acţiunii de supraveghere a cazurilor de infecţie cu virus transmis prin înţepătura de ţânţar West Nile şi până în prezent, au fost confirmate şase cazui de îmbolnăvire, iar doi dintre pacienţi au murit, potrivit unor surse oficiale.

Potrivit surselor citate, este vorba despre câte un caz de infecţie confirmat în judeţele Sibiu, Galaţi, Giurgiu, Vrancea, Brăila şi Olt, iar pacienţii infectaţi cu virusul West Nile din judeţele Brăila şi Olt au decedat.

În sezonul 1 mai 2016 – 3 noiembrie 2016, au fost înregistrate 93 de cazuri de infecţie cu virusul West Nile, din care 11 decese (Bacău – 1, Brăila – 1, Ialomiţa – 2, Iaşi – 1, Mureş – 1, Prahova – 1, Teleorman -1, Bucureşti – 3). Raportul masculinfeminin a fost în 2016 de 0.82 (42 cazuri de sex masculin, 51 de sex feminin).

În 2016, cele mai multe cazuri au fost înregistrate în municipiul Bucureşti (18) şi Brăila (17), fiind urmate de Galaţi (8), Bacău (7), Ilfov (6), Ialomiţa (5), Iaşi (5), Dolj (3), Olt (3), Giurgiu (4), Prahova (3), Constanţa (3), Tulcea (2), Bistriţa Năsăud, Călăraşi, Cluj, Mehedinţi, Mureş, Neamţ, Satu-Mare, Teleorman, Vâlcea – câte 1 caz.

În cadrul sistemului de supraveghere al meningitelor/meningoencefalitelor produse de virusul West Nile, implementat după epidemia din anul 1996, s-au identificat anual, cu excepţia anului 2002, cazuri de meningită West Nile.

Medicii recomandă populaţiei să evite expunerea la ţânţari, să poarte îmbrăcăminte cu mâneci lungi şi pantaloni lungi, să utilizeze substanţe chimiceîmpotriva ţânţarilor, să împiedice pătrunderea ţânţarilor în casă (plase de protecţie), să asigure desecarea băltirilor de apă din jurul gospodăriilor; să îndepărteze recipientele de apă stătută şi gunoiul menajer.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Schimbarea suferită de cea mai frumoasă sportivă din lume. Decizia luată la 6 ani de la retragere
Capital.ro
Proprietarii de apartamente și garsoniere, taxați în plus. Se va achita mai mult la întreținere: Administratorii nu vor avea alternative
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță bani în plus la pensie. Cum se vor da banii românilor în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend