Şase turişti care s-au rătăcit în Masivul Făgăraş, recuperaţi de salvamontişti

Şase turişti care s-au rătăcit pe versantul argeşean al Masivului Făgăraş, după ce au vrut să parcurgă un traseu dificil, au fost recuperaţi de salvamontişti în noaptea de sâmbătă spre duminică.
Iulian Tudor
10 mart. 2013, 07:18
Şase turişti care s-au rătăcit în Masivul Făgăraş, recuperaţi de salvamontişti

Potrivit reprezentanţilor Serviciului Public Salvamont Argeş, turiştii, trei femei şi trei bărbaţi, cu vârste cuprinse între 20 şi 30 de ani, toţi din Bucureşti, au plecat pe jos, prin canionul Valea lui Stan spre Călugăriţa, un traseu dificil de parcurs, informează Mediafax.

La un moment dat, din cauza întunericului, cei şase turişti nu au mai putut să îşi continue traseul, astfel că au sunat la Salvamont. „Am fost anunţaţi că sunt şase turişti rătăciţi la ieşirea din canionul Valea lui Stan, este cel mai mare canion din ţară, amenajat,dar la ieşirea din acesta, necunoscând drumul şi fiind şi întuneric, aceştia au rătăcit drumul, este un traseu prin pădure. Au dat alarma, sunând la dispeceratul Salvamont, iar trei salvamontişti, doi de la Piteşti şi unul de la Curtea de Argeş, au plecat în căutararea tinerilor rătăciţi”, a declarat directorul Serviciului Public Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu.

Tinerii au fost recuperaţi de către salvamontiştii argeşeni şi aduşi în zona Barajului Vidraru, unde şi-au lăsat maşinile înainte de a începe să urce.

Tinerii nu au suferit răni şi spun că s-au speriat după ce s-au rătacit deoarece nu erau echipaţi corespunzător şi nu aveau mâncare, medicamente şi lanterne.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Fotbalistul care suferă de „boala secolului” revine la antrenamente! Veste uriașă pentru două echipe din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Oamenii din spatele lui Călin Georgescu. Noi dezvăluiri. Totul se leagă cu spionajul și industria militară din Rusia
Playtech.ro
Vin din nou ninsorile în România. ANM anunță o schimbare bruscă a vremii în toată țara. De când scad temperaturile
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Horoscop special pentru prima săptămână din Noiembrie! Ce surprize au pregătit astrele în perioada 3-9 noiembrie 2025
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai