Scandal de proporţii la UMF Iaşi. Cei trei profesori universitari au fost arestaţi

Cei trei profesori de la Universitatea de Medicină şi Farmacie din Iaşi reţinuţi sâmbătă, au primit mandate de arestare din partea judecătorilor. Unul dintre ei a ajuns după gratii pentru tentativă de viol şi şantaj. Bărbatul a încercat să forţeze o studentă să întreţină relaţii sexuale cu el. Ceilalţi doi profesori, soţ şi soţie, sunt acuzaţi că au luat mită de la studenți.
Filip Stan
01 feb. 2015, 07:08
Scandal de proporţii la UMF Iaşi. Cei trei profesori universitari au fost arestaţi

Cei trei profesori din cadrul UMF Iaşi, între care şi managerul Spitalului de Boli Infecţioase Iaşi, reţinuţi iniţial de către procurorii DNA, au primit mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile, deciziile fiind luate de judecătorii Tribunalului Iaşi.

Primul adus în faţa instanţei a fost profesorul Gheorghe Păduraru, cordonator al disciplinei Anatomie din cadrul UMF Iaşi, reţinut vineri seară de către procurorii DNA pentru luare de mită, tentativă de viol şi şantaj.

Potrivit anchetatorilor, Păduraru a încercat să întreţină relaţii sexuale cu o studentă de la Facultatea de Farmacie, ameninţând-o în mai multe rânduri că nu va putea promova examenul de Anatomie pe care urma să-l susţină cu el.

Citeşte şi ŞOCANT! Unul dintre profesorii reţinuţi de la UMF Iaşi, acuzat ca încercat să violeze o studentă

Gheorghe Păduraru a susţinut, în faţa judecătorilor Tribunalului Iaşi, că este nevinovat, însă în final instanţa a decis să emită mandat de arestare preventivă pe numele său, pentru 30 de zile.

Avocatul profesorului Gheorghe Păduraru a precizat că va fi formulat recurs împotriva deciziei judecătorilor.

Aceeaşi sentinţă a fost dată, tot de judecătorii Tribunalului Iaşi, şi în cazul soţilor Gheorghe şi Carmen Dorobăţ, acuzaţi de luare de mită, respectiv trafic de influenţă. Cei doi profesori universitari fuseseră reţinuţi de către procurorii DNA, după percheziţii făcute de aceştia la domiciliul celor doi, care sâmbătă seară au fost prezentaţi în faţa instanţei.

Citeşte şi Fostul decan al Facultăţii de Farmacie, de la Universitatea din Constanţa, a fost reţinut pentru şpagă

Profesorul Gheorghe Dorobăţ, de la UMF Iaşi, care este şi şeful Secţiei ATI din cadrul Spitalului de Neurochirurgie Iaşi, a fost reţinut, sâmbătă la prânz, de către procurorii DNA, pentru luare de mită, fiind acuzat că ar fi primit câte o sută de euro de la 20 de studenţi, prin intermediul soţiei sale, cadru didactic tot la UMF, reţinută în acelaşi dosar.

Gheorghe Dorobăţ a fost audiat, în cursul dimineţii, de către procurorii anticorupţie.

Potrivit anchetatorilor, Carmen Dorobăţ, soţia profesorului, a primit în cursul zilei de vineri 20 de carnete de student, fiecare având între file suma de o sută de euro, pentru a-l determina pe soţul său să le acorde studenţilor nota 9.00 la examenul la disciplina Anestezie Generală.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Scandal în Dinamo – FCSB! Un copil, fan al roş-albaştrilor, evacuat de jandarmi din mijlocul fanilor dinamovişti. Video
Capital.ro
Bani în plus la pensie. Pensionarii ar putea primi cu până la 480 de lei în plus de la 1 ianuarie. Care e condiția
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când vor putea reveni acasă locatarii blocului lovit de dronă în Galaţi! Oameni vor fi ajutați de stat pentru reparaţia apartamentelor
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți