Scandal în fața sediului DIICOT în grupul de prieteni ai lui Rareș și Maru: ”V-ați bătut joc de el toată viața. Mai tăceți din gură!”

Este scandal în fața sediului DIICOT în grupul de prieteni ai lui Rareș și Maru. Rând pe rând, persoane din gașca celor doi vin să dea declarații în acest caz. Tudor Duma, zis „Maru”, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile în dosarul morții lui Rareș Ion, tânărul de 20 de ani mort după ce a luat o supradoză.
Alina Costache
19 apr. 2025, 12:27
Scandal în fața sediului DIICOT în grupul de prieteni ai lui Rareș și Maru: ”V-ați bătut joc de el toată viața. Mai tăceți din gură!”

Scandal în fața sediului DIICOT în grupul de prieteni ai lui Rareș și Maru. Gabriel Macovei, zis Alpy, a venit să depună mărturie în cazul morții tânărului mort din cauza unei supradoze. La ieșire, acesta a fost așteptat de iubita dealerului lui Vlad Pascu și de încă o prietenă a acesteia.

Scandal în fața sediului DIICOT în grupul de prieteni ai lui Rareș și Maru: ”Îl postați pe Tik Tok când era la Obregia, îl posta Maru pe Tik Tok, îl făcea de râs”

Atât iubita lui Maru, cât și cealaltă tănără au venit în fața sediului DIICOT pentru a-i cere socoteală lui Alpy pentru declarațiile făcute în fața procurorilor, potrivit Antena3.ro. 

Citește și Mama lui Rareș Ion, tânărul care a murit după o supradoză, este șefă la o agenție de stat și câștigă anual un salariu colosal

A urmat un șir halucinant de acuzații încrucișate, în fața jurnaliștilor:

Alpy: Eu nu mi-am bătut joc cum v-ați bătut voi toată viața de el. Mai tăceți din gură, că prea mă enervați și vă iau și la capace. În fiecare zi a vieții lui vă băteați joc de el. Îl postați pe Tik Tok când era la Obregia, îl posta Maru pe Tik Tok, îl făcea de râs. Cum vă permiteți, vă luați de mine? L-ați lăsat în stradă. Sunt camere de supraveghere.

Iubita lui Maru: Când a venit salvarea am stat lângă el, efectiv eram lângă el.

Alpy: Este adevărat că dacă se sună dinainte nu se mai întâmpla chestia asta? Acuma sincer.

Iubita lui Maru: Nu știu chestiile astea. Am încercat să-i oferim și eu și mai ales Maru, Maru i-a făcut respirație gură la gură, i-a dat cu apă pe față, i-a dat palme. După aceea el se dezbrăca, l-am îmbrăcat amândoi, l-am încălțat și după aceea amândoi eu, cât și Maru m-a ajutat să-l scot pe stradă. Ca să sun la salvare.

Citește și Mesajul cutremurător transmis de Rareș Ion, apropiatul lui Vlad Pascu, cu puțin timp înainte să moară de la supradoză: „Am înțeles prea târziu”

Alpy: De ce ați făcut-o? De parcă nu-l cunoșteați. Ați dat declarații de parcă… era un om acolo injectat. A apărut la televizor chestia asta, ați dat declarații de parcă nu l-ai fi cunoscut.

Iubita lui Maru: Am dat.

Alpy: De ce? De vreo frică.

Iubita lui Maru: Așa am dat declarații la momentul ăla

Alpy: Păi de ce?

Iubita lui Maru: De-aia

Reamintim că miercuri seară, Tudor Duma, zis Maru, a fost reținut de DIICOT, fiind acuzat că i-a dat droguri lui Rareș Ion, poreclit Castron, tânărul de 20 de ani care a murit de la o supradoză de metadonă.

Maru a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Decizia a fost luată de magistrații Tribunalului București. Duma a contestat măsura.

Conform cercetărilor, Tudor Duma i-ar fi  pus la dispoziție lui Rareș Ion propriul garaj pentru a consuma substanțe interzise. În urma consumului de droguri, starea de sănătate a tânărului s-a agravat, iar după mai multe ore acesta s-a stins din viață.

Iubita lui Rareș le-a spus procurorilor, că relația dintre Tudor Duma, zis Maru, și Rareș, era una bazată pe consumul de droguri. Ea a precizat că Rareș era consumator de Xanax, alprazolam, metadonă, benzodiazepine și opiacee, iar ocazional consuma heroină intravenos, potrivit unro surse judiciare.

”L (iubita lui Rareș – n.r.) a vorbit prin apel video și a efectuat fotografii în timpul apelului. Din fotografiile puse la dispoziție de aceasa, se observă că persaan vătămată era fața cianozată și era îmbrăcată cu o cămașă roz și o pereche de pantaloni albi, în picioare având aceleași obiecte de încălțăminte ca în înregistrările anterioare(adidași albi și șosete gri). Martora le-a cerut celor doi să sune la ambulnață. Cei doi se certau între ei, inculpatul spunând că, dacă va  suna la ambulanță, își va crea singur probleme. Martora a insistat și, în final, cei doi au hotărât să-l scoată pe IR afară din garaj.

În înregistrările preluate de camerele de supraveghere se observă că victima a fost scoasă afară din garaj de inculpat împreună cu altă persoană și dus până în capătul străzii ”, potrivit probelor de la dosar.

Rareș Ion, tânărul care a decedat, era un apropiat a lui Tudor Duma, dealerul care i-ar fi furnizat droguri lui Vlad Pascu, autorul accidentului de la 2 Mai.

Înainte să moară, Castron și Maru au apărut împreună într-un live pe tikTok, iar băiatul de 20 de ani părea că se simte foarte rău.

Duma mai are la activ o condamnare de patru ani și trei luni de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri și deținere de droguri, dar decizia nu este definitivă.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Adolescentul care a murit subit în curtea unei școli din Bacău era pasionat de fotbal. Dezvăluiri și acuzații grave după tragedie: „Acum doi ani a avut o operație, nu avea nimic în rest”
Capital.ro
Plata pensiilor în iunie 2026. Când vin banii prin Poștă și pe card. Calendar modificat luna viitoare
Playtech.ro
Ce să nu faci niciodată în lift. Reguli pentru a fi în siguranță, unele pot părea banale
Adevarul
Drumurile care au rezistat aproape două milenii. Cum arată șoselele de piatră construite de romani în Dacia
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat să își vândă fotbalistul pentru 4.000.000 de euro: ”A cerut o sumă enormă”
MediaFlux
Rusia a livrat muniții nucleare către depozitele din Belarus. Mutare periculoasă pe flancul estic al NATO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi