Scandal pe bani după ce AUR a publicat lista pentru alegerile parlamentare 2024. Ce poziţii ocupă George Simion şi Gigi Becali

George Simion și Gigi Becali ocupă primele două locuri pe lista AUR pentru Camera Deputaților la alegerile parlamentare programate pe 1 decembrie 2024, între cele două tururi care vor decide viitorul președinte al României.
Filip Stan
18 oct. 2024, 10:16
Scandal pe bani după ce AUR a publicat lista pentru alegerile parlamentare 2024. Ce poziţii ocupă George Simion şi Gigi Becali
Scandal pe bani după ce AUR a publicat lista pentru alegerile parlamentare 2024. Ce poziţii ocupă George Simion şi Gigi Becali

AUR a publicat lista pentru alegerile parlamentare 2024. George Simion, liderul partidului, este primul nume de pe lista pentru Camera Deputaților, iar al doilea este Gigi Becali, patronul celor de la FCSB. Aceștia sunt urmați de Mihai Enache şi Lidia Vadim Tudor, transmite Pro TV. Pentru Senat, Petrișor Peiu este primul de pe listă, urmat de Nina Stelea, Octavian Bădescu şi Antonio Andruşceac.

Citeşte şi: Cum i-a lăsat Gigi Becali fără emisiune la TV pe Radu Banciu şi Mihai Mironică. „A fost o deratizare!” VIDEO

„Sunt convins că vom obţine mult mai multe locuri de parlamentar decât în octombrie 2020, când nu ne ştia mai mult de 60% dintre români. Sper să convingem românii în următoarea lună, până ajungem la vot pentru parlamentari, dezavuăm felul în care actuala coaliţie a ales să îşi bată joc de alegerile parlamentare şi prezidenţiale, nu înţelege nimeni când va fi alegerea pentru parlamentare, când va fi de prezidenţiale.

Au comasat iniţial aceste alegeri ca să economisească bani la buget dar iată că tot 4 duminici vom merge la vot. Românii vor fi confuzi pentru că vor trebui să meargă trei duminici la vot, o alegere neinspirată. Venim cu o formulă care combină profesioniştii, mulţi dintre ei sunt locul 1 la Senat în majoritatea judeţelor, cu membri AUR, cu cei care timp de patru ani au luptat pentru a opri fărădelegile sistemului USR-PNL-PSD-UDMR. Ne arătăm nemulţumirea faţă de numărul mult prea mare de dosare, deci faţă de numărul mult prea mare de parlamentari. Românii au votat pentru a avea 300 de parlamentari şi, din păcate, şi în viitoarea legislatură numărul parlamentarilor nu va fi de 300.

Sunt bucuros că la Sălaj, de exemplu, avem o listă condusă de Valer Kovacs, un poliţist integru, demis de actuala conducere a Ministerului de Interne. Îl va contracandida acolo pe domnul Bode. Sunt bucuros că, la Bistriţa, activistul de mediu Tiberiu Boşutar se va lupta cu mafia comună PSD-PNL. Sunt bucuros că doamna Dorina Barcari, o specialistă în domeniul feroviar, dar şi o specialistă în pensii, a ales să deschidă lista la Senat, la fel la Timiş îl avem pe Florin Popovici, care până acum câteva luni a fost preşedintele Camerei de Conturi. Aceşti profesionişti vor fi dublaţi de tineri din cadrul organizaţiilor AUR”, a spus George Simion.

Citeşte şi: Ce legi vrea să schimbe Gigi Becali dacă va fi ales parlamentar AUR. „Dacă dau nume se consideră păcat şi iar trebuie să mă spovedesc”

Entuziasmul a fost stricat de un conflict intern, declanşat după ce mai mulți actuali parlamentari AUR, în frunte cu deputatul Ringo Dămureanu, acuză că li s-a condiționat înscrierea pe un loc eligibil cu plata unor sume mari de bani: 100.000 de lei donație pentru precampanie și până la 190.000 de lei ca împrumut pentru partid.

„Mi-au cerut suma de 60.000 de euro, după care eu nu m-am mai regăsit pe liste. Am primit să mă prezint la notar, notariat Platon Corina și Munteanu Ovidiu, din Voluntari. Alegerile se fac pe baza unei legi, un candidat dă bani într-un cont de campanie care se deschide când începe campania. Statul îi dă înapoi în 90 de zile. Legea nu spune să îi dau cu împrumut și să îi dea ei la sfântul așteaptă, poate din 2026 încolo. Suma de 190.000 de lei trebuia să fie împrumut către partid, nu se rambursează în termenul de 90 de zile”, a declarat Ringo Dămureanu.

„E vorba de perioada de precampanie și campanie, a fost un vot în biroul național de conducere. Toți candidații au plătit, inclusiv Gigi Becali”, a replicat George Simion.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Teodora Stoica, omul din spatele Instagramului, interviu spectaculos pentru FANATIK: „Aparent, doar pentru că am un tată care e în fotbal, merit să mor!”
Capital.ro
Lege la bloc în 2026. Proprietarii sunt obligați să plătească în acest caz. Nu contează la ce etaj locuiesc
Playtech.ro
Ce să faci dacă te prinde grindina în timp ce ești pe drum. Greșeala care îți poate avaria grav mașina
Adevarul
Tradiții de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul. Este zi de post aspru pentru ortodocși
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Imagini uluitoare! Grecii au găsit-o pe Bernadette Szocs pe 'Insula Milionarilor'. Nicole Kidman a fost și ea acolo
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat