Scandal răsunător în Canada: Un bebeluş a fost lăsat să moară de meningită

Un bebeluş nevaccinat, din Canada, a murit de meningită din cauza ignoranţei părinţilor lui. Aceştia nu l-au dus la spital pentru îngrijiri medicale, ci au preferat să îl trateze cu leacuri.  
Iulian Tudor
21 mart. 2016, 08:05
Scandal răsunător în Canada: Un bebeluş a fost lăsat să moară de meningită

Băiețelul, de un an și jumătate, s-a îmbolnăvit de meningită şi, timp de câteva săptămâni, a fost tratat acasă cu remedii naturiste. Părinții nu l-au dus la doctor nici măcar când au fost avertizați că ar putea fi meningită. Abia când copilul a intrat în stop cardio-respirator, au chemat o ambulanţă.

Bebeluşul a ajuns la spital în moarte cerebrală. Ținut artificial în viaţă, a stat în agonie o săptămână, până s-a stins, potrivit România TV.

Citeşte şi Cum poţi să recunoşti cel mai uşor următoarele boli ale bebeluşului tău

Diagnosticul a fost clar : meningită bacteriană şi infecţie la plămâni, boli pe care părinţii au încercat să le vindece cu o licoare din piper, rădăcină de ghimbir, hrean şi ceapă. Dus la spital, medicii nu l-au mai putut salva.

Părinţii au fost daţi în judecată de statul canadian şi riscă ani grei de închisoare.

 

 

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum arată astăzi fosta iubită a lui Adrian Cristea. La 41 de ani, e într-o formă de zile mari
Capital.ro
Card blocat în bancomat. Ce trebuie să faci când ATM-ul îți reține cardul. Reguli la principalele bănci din România
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
O româncă și iubitul britanic, expulzați din Veneția după ce au înotat în Canal Grande
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Cum a ajuns o femeie de 64 de ani să se căsătorească cu un bărbat care are jumătate din vârsta ei: „Mama lui este mai tânără decât mine”
Cancan.ro
Răsturnare de situație după ce Dorian Popa a fost condamnat la 8 luni de închisoare. Decizia finală a tribunalului!
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Se ia în calcul un nou sprijin istoric pentru români!
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă