Scandal uriaș în fotbalul românesc: meciul Sepsi – FC U Craiova a fost oprit din cauza scandărilor xenofobe

Meciul dintre Sepsi și FC U Craiova, programat pentru după-amiaza zilei de duminică, 29 ianuarie, a fost oprit de arbitrul central Andrei Chivulete. Partida a fost oprită din cauza scandărilor xenofobe ale ultrașilor olteni, din peluză.

29 ian. 2023, 17:31

Doar 26 de minute a durat meciul dintre Sepsi și Craiova. Andrei Chivulete a fluierat finalul abia după o pauză de 10 minute, în urma căreia arbitrul a sperat că spiritele se vor calma.

Inițial, Chivulete a trimis jucătorii la vestiare, din cauza scandărilor xenofobe. După ce echipele au revenit pe gazon, suporterii din galeria oltenilor au continuat să se manifeste violent. Astfel, centralul a fost nevoit să fluiere finalul meciului, după doar câteva secunde. Cel mai probabil, oaspeții vor pierde cu scorul de 3-0.

Suporterii clubului din Bănie nu s-au liniștit, iar meciul a fost reluat pentru numai câteva secunde. Peluza Sud 1997 și-a dat din nou în petic, iar Andrei Chivulete nu a mai stat pe gânduri: a fluierat finalul meciului!

Cristiano Bergodi, antrenorul de la Sepsi, a oferit prima reacție, în urma evenimentului nefericit:

„Nu am cuvinte. Îmi pare rău. Unde mergem, avem întotdeauna probleme cu suporterii, și în tur s-a întâmplat cu U Cluj. E o situație neplăcută, dar ce pot face eu? Îmi pare rău că se întâmplă asta.

Vom face un antrenament acum, pentru a încheia această zi”.

Echipele de start la OSK Sepsi – FC U Craiova:

Sepsi: Niczuly (cpt.) – Dimitrov, Ciobotariu, Bălașa, Dumitrescu – C. Matei, Păun, Aganovic – Tudorie, Safranko, Ștefănescu

Rezerve: Began – Ninaj, M. Tamas, Ispas, Francisco Junior, I. Gheorghe, Achahbar, A. Șerban, Rondon

Antrenor: Cristiano Bergodi

FC U Craiova: Gurău – Paramatti, Duarte, Agostinho Henriques, Huyghebaert – Albu, Vl. Achim – Baeten, Bauza (cpt.), Bahassa – Chițu

Rezerve: R. Popa – Negru, Mascarenhas, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Ganea, Ibrahim, Blănuță

Antrenor: Nicolo Napoli Stadion:

Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe

Arbitru: Andrei Chivulete / Asistenți: Sebastian Gheorghe și Andrei Constantinescu

Arbitru VAR: Cătălin Popa / Arbitru AVAR: Adrian Vornicu