SCANDALUL diplomelor FALSE de la Spiru Haret. Un interlop cu master în drept penal, consilier al unui fost ministru

Un interlop care a finalizat masterul în Drept Penal în anul 2019 a fost consilier al ministrului Tineretului şi Sportului Ioana Bran. 
Iulian Tudor
20 dec. 2019, 08:00
SCANDALUL diplomelor FALSE de la Spiru Haret. Un interlop cu master în drept penal, consilier al unui fost ministru

Procurorii au descoperit că fabrica de diplome la Universitatea Spiru Haret încă funcţionează, scrie antena3.ro. Cu sume cuprinse între 700 şi 1500 de euro, orice student lua Licenţa sau Masteratul, chiar fără să treacă pe la cursuri.

Reţeaua formată din secretare, profesori şi decani, conduşi de prorectorul insituţiei ar fi funcţionat timp de şapte ani.

Citeşte şi Prorectorul „Spiru Haret” a fost arestat preventiv

Sătmăreanul Florin Mulcuţan, consilier personal al fostului ministru al Tineretului şi Sportului, Ioana Bran, este în atenţia DIICOT.

Locuinţa sa din Satu Mare a fost vizată în cadrul celor 76 de percheziţii făcute în dosarul „fabrica de diplome” de la Universitatea Spiru Haret.

Locuinţa lui Florin Mulcuţan a fost percheziţionată miercuri, 18 decembrie, de unde, procurorii DIICOT, ofiţerii Serviciului de Combaterea a Criminalităţii Organizate (SCCO) şi luptătorii din cadrul Serviciului de Acţiuni Speciale au ridicat mai multe documente, scrie presasm.ro. Florin Mulcuţan a fost ridicat din locuinţa sa din Cartierul Micro 14 din municipiul Satu Mare şi a ajuns la DIICOT Bucureşti pentru a fi audiat.

Potrivit datelor din anchetă, procurorii au căutat persoanele care şi-au cumpărat diplome de licenţă, iar fostul consilier personal al ministrului Ioana Bran şi-a finalizat masterul în cadrul Universităţii Spiru Haret, specializarea Drept Penal în anul 2019.

În cursul dimineţii de joi, 19 decembrie, după audieri, prorectorul Universităţii „Spiru Haret” a fost reţinut alături de alte cinci persoane.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Motivul pentru care Daniel Pancu a renunţat la Tobias Christensen! Planul pregătit de antrenorul Rapidului
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
Cum se va circula pe Pasajul Basarab după ce acesta intră în reparații. Sunt anunţate restricţii de trafic
Adevarul
Ce urmează pentru PNL după mișcarea lui Nicușor Dan. Andrei Ţăranu: „Dar în capul domnului Bolojan ce scenariu este?”
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Cristi, tatăl care a sfârșit după ce și-a salvat fratele de la înec. Avea doar 27 de ani și un bebeluș de câteva luni
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Răsturnare de situație în PNL! Adrian Veștea vânează șefia partidului și vrea locul lui Ilie Bolojan la Congresul extraordinar (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?