SCANDALUL Volkswagen. Compania germană vrea să repare cele 11 milioane de maşini diesel

Volkswagen (VW) lucrează la măsurile tehnice necesare reparării mașinilor diesel echipate cu celebrul software care permitea vehiculelor să îndeplinească standardele referitoare la poluare în timpul testelor, a anunțat marți producătorul auto german, transmite Reuters.
Iulian Tudor
29 sept. 2015, 19:52
SCANDALUL Volkswagen. Compania germană vrea să repare cele 11 milioane de maşini diesel

Marți, compania germană a anunțat că intenționează să repare până la 11 milioane de vehicule cu motoare diesel echipate cu softul care permitea manipularea testelor de emisie, costurile fiind estimate de analiști la peste 6,5 miliarde de dolari. Vor fi cinci milioane de mașini ale brandului VW, 2,1 milioane mașini Audi, 1,2 milioane de mașini Skoda și 1,8 milioane de vehicule comerciale ușoare.

VW va informa clienții ‘în următoarele săptămâni și luni’ în legătură cu măsurile planificate pentru ca vehiculele să îndeplinească standardele privind emisiile.

Comisarul pentru piață internă, industrie, antreprenoriat și IMM-uri, Elzbieta Bienkowska, va discuta cu președintele diviziei de autoturisme a Volkswagen, Herbert Diess, și va solicita cooperarea deplină a companiei germane cu autoritățile de reglementare în investigațiile privind motoarele diesel echipate cu softul care permitea manipularea testelor de emisie, a anunțat marți un purtător de cuvânt al Comisiei, Ricardo Cardoso.

‘Comisia vrea fapte și vrea să ajungă la esența acestui scandal’, a explicat oficialul european.

Grupul auto german Volkswagen este implicat într-un scandal de amploare, după ce a recunoscut că a echipat 11 milioane de vehicule vândute la nivel mondial (dintre care 2,8 milioane în Germania) cu un soft care falsifică rezultatele testelor antipoluare ale motoarelor diesel. Scandalul a forțat demisia directorului general Martin Winterkorn, care a fost înlocuit cu Matthias Muller, directorul Porsche, una dintre cele 12 mărci care aparțin Volkswagen.

Citeşte şi ULTIMATUM pentru Volkswagen, după scandalul măsluirii testelor de poluare

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gino Iorgulescu și-a scos la vânzare vila din Primăverii. Șeful LPF cere o avere în schimbul imobilului
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Profilul șoferului de ridesharing. Cât câștigă, în realitate, un șofer în România
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
James Tolkan, celebrul actor din „Top Gun” și „Back to the Future”, a încetat din viață la 94 de ani
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Cine conduce de fapt Iranul după ce liderul suprem și o serie de personalități de vârf au murit în războiul pornit de SUA și Israel
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj