Scena nudului feminin din serialul „Urzeala Tronurilor” se va filma la Dubrovnik în pofida opoziţiei Bisericii

Producătorii popularului serial 'Urzeala Tronurilor' vor filma în oraşul croat Dubrovnik o scenă cheie care implică un nud feminin, în pofida opoziţiei Bisericii Catolice din această ţară, informează joi ziarul local Dubrovacki dnevnik, citat de EFE, potrivit Agerpres.
Alina Costache
28 aug. 2014, 14:01
Scena nudului feminin din serialul

Episcopia din Dubrovnik a interzis filmarea scenei care face parte din sezonul V al serialuluui „Urzeala Tronurilor” şi în care regina Cersei Lannister, interpretată de britanica Lena Headey, iese goală din catedrala Sf. Nicolae şi se îndreaptă spre palatul renascentist din Sponza.

‘Dubrovacki dnevnik’ a informat însă că surse apropiate producătorilor au asigurat că a fost găsită o altă locaţie, care nu a fost dezvăluită, pentru filmarea scenei. Mass-media croate au subliniat că interdicţia a provocat mari probleme producătorilor, având în vedere că scena este foarte importantă pentru sezonul V.

Un adjunct al primarului din Dubrovnik, Zeljko Raguz, a declarat ziarului că va fi găsită o altă variantă pentru a se realiza scena respectivă.

Într-un comunicat publicat de ziar, episcopia a subliniat că o asemenea scenă ‘probabil că nu s-ar fi putut filma nici în catedralele din Londra sau Washington’. Episcopia a interzis doar filmarea scenei unei femei goale care iese din catedrala din Dubrovnik, ‘în conformitate cu normele moralei creştine’, se arată în comunicat.

Sezoanele II şi IV ale serialului american ‘Urzeala Tronurilor’, produs de David Benioff şi D. B. Weiss pentru HBO şi bazat pe romanele George R. R. Martin’Cântec de gheaţă şi foc’, au fost filmate la Dubrovnik şi în alte locuri de pe Coasta Adriatică.