Schimb de cărţi, ateliere pentru copii şi concursuri în Parcul Herăstrău. Sâmbătă, „Citim în iarbă”

Iubitorii de cărți și natură îşi dau întâlnire sâmbătă în Herăstrău.
Roxana Gagiu
08 iun. 2015, 12:11
Schimb de cărţi, ateliere pentru copii şi concursuri în Parcul Herăstrău. Sâmbătă,

„Citim în iarbă” este un eveniment pentru iubitorii de cărți și pentru iubitorii de natură. Vă luați de acasă cartea pe care o citiți acum, cărțile pe care vreți să le dați la schimb sau să le donați (nu contează dacă sunt pentru copii sau pentru adulți) și, eventual, o pătură. Apoi veniți la Roaba de cultură, în Herăstrău, pe pajiște, și citiți. 

Frumusețea acestui eveniment e că și dacă vă uitați acasă cartea, tot o să găsiți aici ce citi, iar dacă pătura nu încape în geanta de weekend, nu-i problemă: există hamace și perne.

„Citim în iarbă” începe la 10.00 și se termină la 19.00. Detalii, pe facebook.com/citiminiarba.

Cei care merg în parc sâmbătă vor avea parte de ateliere de comunicare emoțională „Zâna Norilor”, bibliotecă în aer liber de la Litera, schimb de cărți, colectare de cărți pentru copiii de la Concordia, concurs de citit-viteză în perechi părinte-copil, după „Poveștile Norilor” de Andreea Mihaela Stan, întâlnire cu cititorii romanului „Vina” de Camelia Cavadia şi o piesă de teatru de la Zurli.

De la ora 11.00, voluntarii de la Salvați Copiii vor susține un atelier pentru cei mici, despre utilizarea în siguranță a Internetului. Părinții sunt apoi provocați la un concurs, pentru a premia cea mai bună idee pentru protejarea copilului în mediul online.

„Împreună cu Salvați Copiii și alți parteneri, Orange organizează constant ateliere pentru informarea cu privire la siguranța copiilor pe Internet și la utilizarea noilor tehnologii. Pe parcursul unor astfel de experiențe am văzut cât este de importantă informarea în egală măsură a copiilor și a părinților pe marginea unui astfel de subiect”, spune Veronica Dogaru, Corporate Communications Manager, Orange România.

Pentru ora 17.00, UNIQA Asigurări lansează o provocare. „Vrem să vedem câți oameni putem aduna să se așeze în iarbă și să citească. Vrem să umplem peluza de cititori măcar pentru câteva minute”, spune Brândușa Popa, Marketing Manager UNIQA Asigurări.

„Acest eveniment reprezintă o bună ocazie pentru a ne implica în educația financiară a noilor generații. Vom intra în dialog cu pasionații de lectură pe teme dintre cele mai atrenante legate de mecanismele financiare și vom organiza câteva sesiuni de concursuri interactive pentru copiii de toate vârstele”, spun reprezentanții Băncii Românești.

Cei care vor veni la „Citim în iarbă” vor primi produse La Roche-Posay, Vichy, Tymbark, reviste, baloane și alte surprize. Intrarea este liberă.

„Citim în iarbă” este un eveniment creat, organizat și iubit de agenția de PR DECI SE POATE. Pe 13 iunie 2015 este a patra ediție a acestui eveniment.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Fostul fotbalist de la Real Madrid a confirmat relația cu o frumoasă influenceriță. Cine este iubita sa
Capital.ro
EXCLUSIV. Cometa politică Călin Georgescu. Dan Andronic a aflat de ce s-a prăbușit complet: Asta e concluzia tristă
Playtech.ro
Brazi naturali în ghiveci, preţuri actualizate. Cât costă la final de noiembrie un pom de Crăciun
Adevarul
„Trebuie dați afară cei angajați pe pile” - Un economist explică cum ar trebui aplicată reducerea cu 10% a anvelopei salariale la bugetari
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
Planul secret făcut de SUA cu Rusia. Trump îi va cere Ucrainei să capituleze
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume