SCHIMBARE radicală pe piaţa iPhone-urilor: Apple vinde mai multe telefoane în China decât în SUA

China a devansat pentru prima dată SUA în topul celor mai mari pieţe pentru telefoanele iPhone, unul din produsele vedetă ale grupului american Apple, arată un studiu realizat de banca UBS preluat de cotidianul oficial China Daily, transmite Agerpres.
Filip Stan
09 ian. 2015, 12:24
SCHIMBARE radicală pe piaţa iPhone-urilor: Apple vinde mai multe telefoane în China decât în SUA

Potrivit UBS, în trimestrul patru al anului trecut Apple a vândut 69,3 milioane iPhone, dintre care 35% în China. Dacă aceste cifre se vor confirma ar fi pentru prima dată când SUA şi-au pierdut poziţia de cea mai mare piaţă pentru iPhone în favoarea Chinei.

‘Cele mai recente date sugerează că cererea de telefoane iPhone a înregistrat o creştere susţinută în China, fiind posibil ca China să fie responsabilă pentru 35% în ultimul trimestru comparativ cu 22% în ultimul trimestru din 2013’, a declarat analistul UBS, Steven Milunovich. Potrivit acestuia, ponderea telefoanelor iPhone vândute pe piaţa din SUA a scăzut până la 24% în primul trimestru din 2015 de la 29% în urmă cu un an.

Apple a început să comercializeze cele mai moderne telefoane ale sale, iPhone 6 şi iPhone 6 Plus, pe piaţa chineză în luna octombrie 2014, la o lună după ce au fost lansate pe pieţele din SUA, Germania, Australia, Canada, Franţa, Hong Kong, Japonia, Marea Britanie şi Singapore.

În cursul unei vizite în China, în toamna anului trecut directorul Apple, Tim Cook a declarat că ‘este doar o chestiune de timp’ până când China va deveni cel mai mare contributor la veniturile Apple. Cook a mai spus că Apple are de gând să crească numărul magazinelor sale din China de la 15 la 40 în câţiva ani.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
CFR Cluj, adversari infernali în Conference League. Echipa din țara lui Haaland cu jucători de mare valoare. Puștiul care valorează 10 milioane de euro
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. Întâlnire cu românii duminică, 26 iulie. Unde va fi prezent
Playtech.ro
Cât costă un șezlong în Mamaia, Eforie, Costinești și Vama Veche în 2026. Unde găsești cele mai mici tarife
Adevarul
Sanitas avertizează: Noua lege a salarizării taie sporuri și riscă să readucă exodul medicilor
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
Susține că o echipă din SuperLiga ”nu termină campionatul”. Verdict crunt: ”Sunt morți în cadă, leșinați, nu mai vine nimic pe conductă!”
MediaFlux
EXCLUSIV Răsturnare în divorțul milionarului Daniel Tudor! Ramona Tudor Gunata, la shopping de lux cu iubitul secret
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România