Schimbări majore în Codul Rutier. Poliția Rutieră va putea da amenzi în baza înregistrărilor audio-video

Codul Rutier a suferit noi modificări. Așadar, dacă o faptă a fost înregistrată cu mijloace audio-video, amenzile pot fi date pe baza acestor dovezi, fără a mai fi necesară semnătura unui martor.
Alina Costache
28 iun. 2024, 20:00
Schimbări majore în Codul Rutier. Poliția Rutieră va putea da amenzi în baza înregistrărilor audio-video

Codul Rutier 2024. Ordonanța de urgență adoptată de Guvern și analizată de Profit.ro, introduce noi reglementări privind și verificarea asigurării, cât și cu privire la înmatricularea sau radierea automobilului.

Așadar, în domeniul securității rutiere apar următoarele modificări:

  • obligarea polițistului de a efectua testarea conducătorilor auto, în anumite situații, precum cea a identificării, cu ocazia controlului unui vehicul, a unor recipiente de alcool ce prezintă urme de consum sau substanțe care pot avea efecte psihoactive sau în cazul în care conducătorul de vehicul figurează în evidențele poliției cu mențiuni privitoare la traficul de droguri ori consumul de substanțe psihoactive sau de băuturi alcoolice;
  • eliminarea posibilității aplicării avertismentului pentru contravenții cu o gravitate ridicată, cum ar fi conducerea sub influența alcoolului, având în vedere consecințele ce se pot produce în cazul săvârșirii unor astfel de fapte;
  • înregistrările video vor putea fi folosite de Poliție. Agentul va putea constata anumite contravenții cu ajutorul înregistrării audio-video sau video ale unui alt participant la trafic.

Citește și: Codul Rutier 2024. Cu cât poți depăși limita de viteză fără să primești amendă

Codul Rutier 2024. Ce trebuie să cuprindă înregistrarea audio-video

Modificările Codului Rutier prevăd că, înregistrările audio-video trebuie să conțină:

a) extrasul cadrului din filmarea audio-video sau video care surprinde manevrele agresive percepute de participantul la trafic;

b) data și ora când au fost surprinse manevrele agresive; agresive;

c) locul ori elemente de natura să conducă la identificarea locului unde au fost surprinse manevrele;

d) vehiculul implicat și numărul de înmatriculare ori înregistrare al acestuia, după caz;

e) semnalizarea rutieră a sectorului de drum public pe care au fost surprinse manevrele agresive, relevantă pentru constatarea contravenției.

Totodată, dacă anumite situații au fost suprinse cu ajutorul mijloacelor audio-video din dotarea agenților, nu va mai fi necoie de semnătura unui martor cuprins în procesul-verbal.

Citește și: Codul Rutier 2024. Categoria de români care poate obține permisul auto fără școala de șoferi

În decizia de modificare a Codului Rutier se precizează:

„În concret, se propune extinderea modalității de constatare a contravențiilor la regimul circulației pe drumurile publice prin introducerea după articolul 1092 a unui nou articol, respectiv articolul 1093, în sensul instituirii unui mecanism prin care participanții la trafic pot depune sesizări cu privire la posibile încălcări ale regulilor de circulație surprinse în înregistrări video sau audio-video, după caz”.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să plătească tot. Se adaugă restanțe la întreținere în fiecare lună
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Bani pentru românii care vor o familie! Se dau 15.000 lei
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil