Schimbări revoluţionare în tenis. La turneele de Grand Slam numărul capilor de serie va fi redus la jumătate

Comitetul turneelor de Grand Slam a decis să reducă numărul capilor de serie de la 32 la 16 începând din 2019.
Filip Stan
21 nov. 2017, 21:03
Schimbări revoluţionare în tenis. La turneele de Grand Slam numărul capilor de serie va fi redus la jumătate

Decizia se va aplica tablourilor feminine și masculine, Wimbledon, US Open, Australian Open și Roland Garros, astfel încât meciurile din primele tururi să devină şi ele mai atractive. În formatul actual, cu 32 de capi de serie, cei mai buni jucători au șanse mai mari să treacă de primele tururi. Dacă formula s-ar fi aplicat din 2018, numărul 1 mondial Rafael Nadal ar fi putut să-l întâlnească pe americanul John Isner, locul 17 mondial, iar Simona Halep ar fi putut juca în primul tur cu Angelique Kerber.
 
Comitetul a aprobat și punerea în aplicare a  „shot clock” de 25 de secunde începând de Openul Australiei, conform formulei experimentată la turneul de juniori de la US Open.
 
De asemenea, au fost luate măsuri pentru a se încerca stoparea valului de abandonuri din primele tururi, unii jucători prezentându-se doar pentru a luă premiile în bani, mult mai importante că la alte turnee. Astfel, începând din 2018, un jucător care abandonează înainte de primul tur va avea premiul înjumătățit, acesta urmând să fie dat unui  „lucky loser” care va lua locul sau. Un jucător care nu va putea să încheie primul tur, realizând o performanță nedemnă de standardele profesionale, va putea primi o amendă egală cu premiul ce ar urmă să-l încaseze.

Durata încălzirii va trebui să fie respectată (un minut pentru tragerea la sorți, cinci minute de încălzire, apoi încă unul pentru pregătirea de meci), în caz contrar urmând ca jucătorii să fie amendați cu 17.000 de euro.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Bătălie în instanță între giganții pharma pentru piața din România. Motivul pentru care Pfizer s-a plâns că i se provoacă pagube
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Administratorul nu decide sau angajează cheltuieli fără mandat. Legea pe care o uită proprietarii
Playtech.ro
Satul european unde primești casă și loc de muncă dacă te muți. Nu ai nevoie de studii superioare pentru a lucra aici
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Amenzi pentru românii care locuiesc în clădiri cu risc seismic! Penalizări de 20.000 de lei
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj