Scrisoarea unui medic către Klaus Iohannis, VIRAL pe facebook. Noi reacţii

România este ţara din care medicii tineri emigrează masiv, iar principalul motiv al plecării nu constituie neapărat salariile mult prea mici, ci lipsa de respect şi perspectiva profesională cu care medicii sunt trataţi aici. De-a lungul anilor de rezidenţiat, fiecare medic tânăr român urmează mai multe stagii, în funcţie de specialitatea pe care şi-a ales-o.
Alina Costache
21 ian. 2015, 10:59
Scrisoarea unui medic către Klaus Iohannis, VIRAL pe facebook. Noi reacţii

Un tânăr medic rezident din Bucureşti a decis să scrie pe blogul său o scrisoare către preşedintele ţării, Klaus Iohannis, în care vorbeşte cât de greu este să trăieşti din banii câştigaţi din medicină.

Scrisoarea unui medic rezident către Iohannis: În ultimele 48 de ore am dormit 5 ore

Însă scrisoarea tinerei doctoriţe Gabriela Profir a rămas fără răspuns. Cel puţin din partea preşedintelui. Însă a primit răspuns de la un fost rezident, care de fapt nu a făcut decât să sublinieze încă odată părţile proaste din sistemul nostru sanitar: „Cred că ar trebui să se discute şi despre soarta celor care termină rezidenţiatul şi nu au unde lucra. Eu sunt unul din ei. În octombrie 2014 am terminat al doilea rezidenţiat (primul de medicină de familie l-am încheiat, dar nu am dat specialitatea, pentru că la fel nu aveam bani să plătesc spagă pt un post sau banii pt cumpărarea unui praxis). Acum sunt specialist şi nu am post, deşi e o specialitate pentru care în oraşul meu ar fi posturi, dar se scot cu bani pt cine trebuie. La un spital mi s-au cerut 7000 euro. La judeţean a fost scos post în octombrie, dar persoana era deja angajată din febr-martie. La spitalul unde mi-am făcut rezidenţiatul s-a scos post pt o colegă ce terminase cu doi ani înainte care imediat după terminarea rezidenţiatului a fost angajată la judeţean (postul ei era liber în oct). Profesorul a scos teme de doctorat şi le-a dat la cine a vrut, respectiv la un coleg mai mic ca mine căruia i-a dat şi ore la studenţi numai pt că e nepotul unui fost dr din spital. O altă temă a dat-o uneia de anul întâi, care are tatăl şef în poliţie. Cealaltă uneia, tot mai mică ca mine, care plimbă fata handicapată a unei doctoriţe ce e mâna dreaptă a profului. Dacă vreţi pot continua….Iar eu după două rezidenţiate sunt pe dinafară. Şi îmi cereţi să rămân în ţară?”, scrie tânărul medic pe blog-ul Gabrielei Profir.

Un alt răspuns notabil este cel al doctorului profesor Mircea Ioan Popa, în care îi spune că, pentru a merge mai departe în încercarea de a rezolva marile probleme cu care se confruntă medicii rezidenţi din România, este necesară înregistrarea scrisorii pe care a făcut-o publică Gabriela la registratura Preşedinţiei şi la publicată pe Guvernului.

Klaus Iohannis are plină cutia de scrisori: Ultima epistolă primită de preşedintele României

DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Gara din România care te lasă fără cuvinte. A fost construită acum 140 de ani și este o reproducere a unui castel de vânătoare. 17.000.000 de lei se investesc în reabilitarea ei
Capital.ro
Doliu în teatru. Marea actriță a murit. O mare pierdere pentru scena dramatică a țării
Playtech.ro
Când consumă mai mult curent aerul condiționat: dacă îl pornești și oprești des sau îl lași pornit toată ziua. Greșeala care face o diferență uriașă la factură
DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Adevarul
Minorul Lamine Yamal râvnește la o actriță de filme pentru adulți. „Mi-a spus să mă bag și să nu mă mai gândesc la vârstă”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Dezastru economic pentru Ungaria. Contraperformanță pentru Orban
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Cutremur în Iran! Ce magnitudine a avut seismul și care sunt orașele afectate
Cancan.ro
BREAKING | Cel puțin 8 persoane au murit după ce un balon cu aer cald s-a prăbușit
Playsport.ro
O femeie și fiica ei au strâns 8.000 de sticle, apoi au construit o casă cu 7 camere: „Pentru noi a fost o metodă de supraviețuire”
Capital.ro
Adio, maestre! Am pierdut actorul cel mai iubit. Ne făcea pe toți să râdem. A fost un munte de talent și bunătate
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Se dau amenzi pentru stăpânii de animale. A devenit obligatoriu!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații