Se dau 500 de lei pe card! Câți români au primit deja banii

Peste 550.000 de carduri educaționale, cu care pot fi cumpărate rechizite și haine, au fost încărcate cu câte 500 de lei până la 10 ianuarie 2025, precizează Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE).
Irina Dumitrescu
27 ian. 2025, 12:30
Se dau 500 de lei pe card! Câți români au primit deja banii

Fiecare card educațional trebuie încărcat de stat cu 500 de lei.

”Având în vedere baza de date primită de la Serviciul de Telecomunicații Speciale, până la data de 10.01.2024, au fost alimentate un număr de 551.445 carduri, pentru beneficiarii care sunt în posesia tichetelor sociale pe suport electronic”, a precizat MIPE, la solicitarea edupedu.

În acest context, Edupedu estimează că aproximativ 100.000 de elevi din familii dezavantajate nu au primit încă banii pe cardurile educaționale.

Încărcarea cardurilor a început spre finalul lui 2024, pentru cei care le aveau de anul trecut și care au fost declarați eligibili și pentru 2025.

Potrivit ministerului, ajutorul de 500 de lei pentru rechizite și haine ar urma să fie acordat unui total de peste 650.000 de elevi și preșcolari.

Citește și Calendar ortodox 28 ianuarie 2025. Mare sărbătoare: Efrem Sirul, „Sfântul lacrimilor”. Scurtă rugăciune pentru izbăvirea celor năpăstuiți

MIPE nu a anunțat însă oficial cât durează de la ridicarea cardurilor de către beneficiari, de la școală, până când acesta se încarcă.

Șeful Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Dâmbovița, Valentin Stancu, a precizat că motivul pentru care multe carduri educaționale încă nu au fost încărcate este acela că instituția face o verificare suplimentară a CNP-urilor beneficiarilor.

Conform MIPE, ”în continuare cardurile vor fi încărcate pe măsură ce Ministerul Educației confirmă distribuirea acestora și cu respectarea legislației în vigoare”.

Ordonanța ”trenuleț”, aprobată de guvern în decembrie 2024, condiționează însă acordarea în 2025 a tichetelor educaționale pentru 650.000 de copii de ”decontarea integrală” a sumelor necesare, din fonduri externe nerambursabile, deși în anii precedenți acestea nu au putut fi decontate integral.

Astfel, tichetele sociale vor fi acordate ”doar în cazul în care cheltuielile cu acestea se decontează integral în cadrul Programului Incluziune și Demnitate Socială 2021-2027”.

Citește și Ordonanța trenuleț i-a scos pe angajații ELCEN în stradă. Bucureștenii au rămas fără apă caldă și căldură

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?