Se întâmplă în această noapte. Vezi ce se vede pe cer pe 4 februarie şi cât rău ne face

Noaptea de miercuri, 4 februarie, va fi cu lună plină și, în plus, în a doua lună a iernii se doarme cel mai prost, potrivit unui sondaj efectuat de site-ul de sfaturi online pentru un somn bun Sleepio, preluat miercuri de lalibre.be.
Filip Stan
04 feb. 2015, 13:27
Se întâmplă în această noapte. Vezi ce se vede pe cer pe 4 februarie şi cât rău ne face

Se știe că luna plină poate provoca tulburări ale somnului și, dacă se adaugă faptul că oamenii nu dorm deloc bine în februarie, noaptea de miercuri spre joi ar putea fi proastă pentru mulți.

Site-ul Sleepio a realizat în luna ianuarie un sondaj pe 21.000 de persoane în privința calității somnului în funcție de luna anului. Fiecare răspuns a fost analizat și a rezultat că februarie este luna în care apar cele mai multe tulburări ale somnului. Pe parcursul acestei luni, o persoană ar adormi în medie în 56 de minute, față de 48 de minute în martie. Diferența de opt minute este considerată importantă de cercetători, ajungându-se la o sumă mare de minute la sfârșitul lunii.

Vezi şi: Luna plină din 2015: Semnificaţii şi influenţa asupra zodiilor

Cercetătorii s-au întrebat care ar fi explicația acestui fenomen. Potrivit Agerpres, cum februarie este în multe locuri luna cea mai întunecată și mai rece a anului, oamenii au tendința să supraîncălzească încăperile, iar o persoană încălzită adoarme mai greu. Și lipsa luminozității exterioare ar afecta ceasul intern.

Dificultatea de a adormi ar afecta mai mult femeile decât bărbații, potrivit sondajului menționat.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Câți bani are Oana Lis să cumpere mâncare pentru ea și Viorel. Suma este foarte mică
Fanatik.ro
Când vor putea zbura românii cu avionul care poartă numele lui Mircea Lucescu
Capital.ro
Legea salarizării schimbă regulile pentru bugetari. Ce rol va mai avea vechimea în calculul salariului
Playtech.ro
Cât este salariul minim în Europa în 2026. Cinci țări au depășit pragul de 2.000 de euro, ce loc ocupă România
Adevarul
Criza cerealelor din Ucraina. Rutele alternative nu pot suplini blocada porturilor din Marea Neagră
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Andreea Bălan a încălcat grav regulile de circulație! După ce a parcat pe trecerea de pietoni a condus direct pe trotuar. „Urgența” la care trebuia să ajungă Foto și Video paparazzi
stirilekanald.ro
Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România