Se schimbă RADICAL luarea deciziilor în cadrul UE

Uniunea Europeană analizează posibilitatea introducerii votului majoritar, în locul sistemului de unanimitate, pentru deciziile în materie de politică externă, a anunţat miercuri seară ministrul german al Apărării, Ursula von der Leyen, relatează site-ul agenţiei Reuters.
Iulian Tudor
28 feb. 2018, 21:39
Se schimbă RADICAL luarea deciziilor în cadrul UE

Propunerea care ar putea schimba RADICAL luarea deciziillor, iar Uniunea Europeană ar putea introduce un alt sistem de vot pentru a reacţiona rapid la crize, potrivit Mediafax.

Ne gândim la posibila trecere la un vot majoritar în materie de afaceri externe şi diplomatice, astfel încât să putem reacţiona rapid la crize şi să vorbim cu o singură voce, o voce europeană”, a declarat Ursula von der Leyen la o conferinţă germană organizată la universitatea Şcoala Londoneză pentru Economie.

„Nu putem fi blocaţi de o singură ţară care nu vrea nimic în direcţia în care vrea să se pronunţe Europa”, a argumentat oficialul german.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Încă o lovitură pentru CFR Cluj după plecarea lui Pancu: FIFA i-a dat interdicție la transferuri! Despre ce datorie e vorba. Exclusiv
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți