Se scumpesc iar motorina și benzina. Prețul carburanților la 20 iunie. Creșterea accizei de la 1 iulie se va reflecta imediat în prețurile de la pompă, spun analiștii

Creșterea accizei de carburanți de la 1 iulie, stabilită anul trecut de Guvern, se va reflecta imediat în prețurile de la pompă, susține Radu Căprău, director de rafinare și marketing în cadrul OMV Petrom, cea mai mare companie de pe această piață. Și astăzi, preţul litrului de motorină a crescut faţă de cel afişat în ziua precedentă.
Filip Stan
20 iun. 2024, 10:50
Se scumpesc iar motorina și benzina. Prețul carburanților la 20 iunie. Creșterea accizei de la 1 iulie se va reflecta imediat în prețurile de la pompă, spun analiștii

Se scumpesc iar motorina și benzina. Creșterea accizei pentru carburanți de la 1 iulie se va reflecta imediat în prețurile de la pompă, spune Radu Căprău, director de rafinare și marketing în cadrul OMV Petrom, citat de Hotnews.ro.

„Politica de prețuri pe care am practicat-o întotdeauna este să ținem cont de cotațiile, accizele și costurile operaționale. În ceea ce privește acciza, întotdeauna vedem imediat în preț modificările de acciză”, a spus Căprău.

Citește și: Vestea care îi va îngrozi pe angajați! De la 1 iulie dispar sute de mii de locuri de muncă

Astfel de la 1 iulie, un litru de carburant la pompă va fi mai scump cu aproximativ 40 de bani, față de ziua de 30 iunie, în funcție de rețeaua de benzinării, dar și de fiecare sortiment în parte. Mai exact, benzina se va scumpi cu 43 bani pe litru, iar motorina cu 39 bani/litru.

La 1 ianuarie, benzina s-a scumpit cu 29 de bani pe litru, iar motorina cu 26 de bani pe litru. Aceasta după ce acciza la benzină a crescut la 2.019 lei/1.000 litri, de la 1.776,30 lei/1.000 litri în 2023, iar la motorină la 1.850 lei/mia de litri, de la 1.632,81 lei pe mia de litri. De la 1 iulie, acciza la benzină va crește la 2.382,84 lei/1.000 litri, iar cea la motorină va fi de 2.183,85 lei/1.000 litri.

 

Preţul carburanţilor la 20 iunie 2024. Motorina s-a scumpit cu 3 bani pe litru

Motorina s-a scumpit joi cu trei bani pe litru, iar asta înseamnă că un litru de motorină standard a ajuns să coste între 7,06 şi 7,15 lei. Motorina premium se vinde între 7,42 şi 7,71 lei pe litru.

Preţurile la benzină sunt asemănătoare precum cele afişate în ziua precedentă. Un litru de benzină standard costă între 6,91 şi 7,07 lei, iar un litru de benzină premium costă între 7,53 şi 7,77 lei.

Preţul pentru un litru de GPL se menţine constant undeva în intervalul 3,55-3,58 lei.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Suma uriașă câştigată de Sabin Ilie la un cazino din Istanbul. Giovanni Becali, dezvăluire fabuloasă
Capital.ro
Eliberarea cărții electronice de identitate. România a impus un termen: 30 iunie 2026. Cine va plăti suprataxă la buletin
Playtech.ro
De ce banii româneşti se numesc „lei” şi cine i-a introdus oficial: Legătura cu moneda olandeză
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță bani în plus la pensie. Cum se vor da banii românilor în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend