Sebastian Burduja a pornit „REVOLUȚIA turcoaz” la București

„Revoluția turcoaz” este un apel pentru un București mai bun, un oraș care să funcționeze pentru toți locuitorii săi.
Filip Stan
07 iun. 2024, 11:15
Sebastian Burduja a pornit

Miercuri seara, Piața George Enescu a fost scena unui eveniment deosebit organizat de Sebastian Burduja, candidatul PNL pentru Primăria Generală a Capitalei. În fața unui public numeros, Burduja a lansat „Revoluția turcoaz”, un eveniment care marchează punctul culminant al campaniei sale electorale. Culoarea turcoaz, aleasă simbolic pentru această campanie, reprezintă angajamentul echipei Burduja față de schimbare și transparență în administrația Bucureștiului.

Un apel pentru schimbare

„Pe parcursul acestei campanii, am oferit bucureștenilor o alternativă reală. Nu am acceptat ideea că acest oraș trebuie să rămână blocat în nepotisme, risipă de resurse publice și incompetență administrativă, așa cum am văzut în ultimii opt ani. Revoluția turcoaz este despre a aduce valorile corecte în centrul guvernării locale — profesionalism, participare civică, transparență,” a spus Burduja.

El a adăugat: „Suntem echipa care a fost cel mai aproape de oameni, în stradă, printre bucureșteni, în fiecare zi, de dimineața devreme până seara târziu. Cei care au ales să facă parte din această mișcare sunt adevărații câștigători. Duminică, vom câștiga Primăria Generală pentru toți bucureștenii.”

De altfel, un sondaj recent realizat de Jarding Global LLC dezvăluie o competiție acerbă pentru Primăria Capitalei. Conform rezultatelor, Sebastian Burduja și Nicușor Dan sunt umăr la umăr în preferințele alegătorilor bucureșteni.

Dintre cei care declară că vor merge sigur la vot, 26,4% intenționează să-l susțină pe Nicușor Dan, în timp ce 26,2% îl preferă pe Sebastian Burduja. Gabriela Firea se situează pe locul al treilea cu 21%, iar Cristian Popescu Piedone are sprijinul a 16,4% dintre votanți.

O susținere puternică

La eveniment au participat membri marcanți ai PNL, lideri din filiale locale și profesioniști din diverse domenii. Printre aceștia s-au numărat Gabriel Biriș, Rareș Bogdan, Andrei Caramitru, Marian Staș, Ciprian Ciucu, Stelian Bujduveanu, Monica Anisie și Ionuț Stroe. Fiecare dintre ei a ținut discursuri care au subliniat importanța acestei ultime zile de campanie și au încurajat electoratul să iasă la vot.

O campanie surprinzătoare

Sebastian Burduja, deși a intrat târziu în cursa pentru Primăria Generală, a reușit să câștige rapid teren printr-o abordare energică și inovatoare. „Acum câteva săptămâni, nimeni nu ne dădea nicio șansă. Cel mai simplu ar fi fost să renunțăm și să lăsăm altora această responsabilitate. Dar nu puteam lăsa acest oraș în mâinile celor care l-au dus în haos. Ni se spune că există un vot util – dar acel vot util este pentru viitorul bucureștenilor, nu pentru jocurile politicienilor. Votul util înseamnă să alegem cea mai bună echipă și planul care aduce rezultate pentru bucureșteni. Vă mulțumesc tuturor pentru sprijinul vostru incredibil în această campanie”, a declarat Burduja.

Nicolae Ciucă, despre miza alegerilor: „Sper ca rezultatul pe București să fie unul cât se poate de bun, îmi doresc foarte mult să câștigăm Sectorul 1”

Privind spre viitor

„Revoluția turcoaz” este un apel pentru un București mai bun, un oraș care să funcționeze pentru toți locuitorii săi. Evenimentul de miercuri seară a fost și un început simbolic al proiectelor pentru schimbare. Pe măsură ce se apropie ziua votului, Burduja și echipa sa rămân încrezători că eforturile lor vor scoate bucureștenii la vot, ca aceștia vor alege în sfârșit altceva și că vor aduce o nouă eră pentru capitala României: “Marele București, nu Micul Paris”.

CMF: 21240015

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Video. Ruşinea din cel mai bogat sector al Capitalei. Zeci de familii lăsate în noroi, în timp ce primăria lui George Tuţă cheltuie milioane de euro pe coşuri de gunoi
Capital.ro
Regulă pentru gunoi. Interzis pentru românii care au casă la curte. Iei amendă de până la 1.500 lei
Playtech.ro
De ce apare acel strat alb pe ciocolată: e semn că s-a stricat sau poate fi consumată?
Adevarul
Ce este „Blue Sparrow”, arma venită din spațiu care l-a ucis pe ayatollahul Khamenei în buncărul din „inima Teheranului
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicolae, un bărbat de 57 de ani din Pitești, s-a stins în brațele medicilor, după ce i s-a făcut rău. Acasă îl aștepta o fiică
iamsport.ro
”Nu cred așa ceva!”. Fostul căpitan de la FCSB, reacție incredibilă când a auzit că Mirel Rădoi revine la echipa finanțată de Gigi Becali
MediaFlux
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor. Termen extins pentru transferul dosarelor de pensii. Date oficiale de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj