Sebastian Burduja, declarații despre facturile la energie, după ridicarea plafonării: „Fiecare român va fi informat şi va alege furnizorii cu cele mai mici oferte”

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat că în momentul în care fiecare român va fi informat și va alege furnizorii cu cele mai mici oferte, va pune presiune pe toți ceilalți furnizori să fie mai competitivi.
Alina Costache
03 ian. 2025, 18:59
Sebastian Burduja, declarații despre facturile la energie, după ridicarea plafonării:

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat că în momentul în care fiecare român va fi informat și va alege furnizorii cu cele mai mici oferte, va pune presiune pe toți ceilalți furnizori să fie mai competitivi. În același timp, el a spus că românii cu un consum mare de energie vor avea facturi mai mici cu 30-35%.

Citește și: Ministrul Burduja anunță că va promova un proiect legislativ prin care toate blocurile să poată avea panouri solare

Sebastian Burduja: „Vor avea facturi mai mici cu 30-35%”

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit, recent, despre prețul facturilor la energie. Potrivit acestuia, după ridicarea plafonării prețurilor de la 1 aprilie 2025, va pune presiune pe ceilalți furnizori să fie mai competitivi. Astfel, fiecare cetățean român trebuie să fie informat și să aleagă furnizorii cu cele mai bune oferte.

”Facturile sun plafonate până la 1 aprilie, deci vom trece iarna cu acelaşi preţ maximal per kWh, şi de acum îl ştiu toţi românii, la energie electrică depinde de consumul lunar. La gaze este un plafon fix, indiferent de consum, mă refer la consumatorii casnici. După 1 aprilie, acum, pe preţurile pe care le vedem chiar acum pe site-ul ANRE, orice român poate să intre şi să-şi selecteze furnizorul cu cea mai bună ofertă. Şi o să găsiţi oferte între 0,7 şi 0,8 lei per kWh la Hidroelectrica, companie cu capital majoritar de stat”, a spus ministrul Energiei, la Antena 3.

”Acum, noi, din calitate de consumatori, trebuie să ne ajungem în cea mai bună ofertă. Şi în momentul în care fiecare român va fi informat şi va alege furnizorii cu cele mai mici oferte, asta va pune presiune pe toti ceilalţi furnizori să fie mai competitivi. Dar gândiţi-vă că, la un preţ de 0,8-0,9 sau 1 leu, românii, şi sunt mulţi în mediul urban, mai ales cu un consum mai mare de 300 kWh pe lună, vor avea facturi mai mici cu 30-35%, ceea ce nu-i rău”, a mai adăugat el.

Cât despre românii care sunt în prezent pe consum mic, ministrul a spus că aceștia vor fi protejați.

”Pe de-o parte, sunt românii vulnerabili care, efectiv, nu-şi permit. Îi vom proteja. Nu este un efort bugetar foarte mare. Ei trebuie bine identificaţi”, a subliniat Burduja.

Citește și: Sebastian Burduja anunță investiții majore în energie: ”Trăim de pe urma investițiilor făcute înainte de 89”

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Mircea Lucescu s-a decis: Ionuț Radu, înlocuit cu Laurențiu Popescu la naționala României. Portarul vine din vacanță direct în cantonament
Capital.ro
Regulă nouă la bancă. Se fac verificări suplimentare. Tranzacțiile, retragerile și plățile cu cardul, în vizorul băncii
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Horoscopul iubirii pentru săptămâna 23–29 martie 2026. Zodiile care se vor îndrăgosti
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj