Sebastian Burduja îi îndeamnă pe români să folosească aspiratorul sau aerul condiționat doar ziua. Declarațiile ministrului Energiei

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a convocat miercuri, 17 iulie, o ședință cu toți producătorii de energie din România.
Alina Costache
17 iul. 2024, 16:35
Sebastian Burduja îi îndeamnă pe români să folosească aspiratorul sau aerul condiționat doar ziua. Declarațiile ministrului Energiei

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a convocat miercuri, 17 iulie, la ora 15:00, o şedinţă cu toţi producătorii de energie din România. Acesta a spus pentru Antena 3 CNN că vârful de consum este seara când oamenii sunt acasă și folosesc aparatele de aer condiționat sau aspiratorul, iar pentru sistemul național de energie ar fi mai indicat ca ei să facă asta în timpul zilei, când energia e mai ieftină.

Sebastian Burduja, declarații privind consumul de energie pe timpul verii

Sebastian Burduja: „Am convocat principalii producători de energie electrică din Europa pentru a verifica modul în care se produce, la ce capacitate si ce grupuri am pornit in ultimele zile, ce putem să mai producem prin hidrocentrale care au lacuri de acumulare, nu pe cele care sunt pe curs de apă, pentru că acolo debitul este redus din cauza secetei. Ca să nu mai importăm așa scump, să reducem prețurile.

Să le spunem românilor că prețurile pentru consumatori sunt plafonate. Per kilowatt oră, prețurile sunt plafonate până în martie anul viitor

Schema de plafonare – compensare susținută din fondul de tranziție, unde vin sumele din impozitele și taxele aplicate pe venituri, profituri excepționale pentru companii de energie, nu din buzunarul românilor, ci al companiilor care fac un profit mai mare. La Ministerul de Finanțe s-au colectat de două ori mai mulți bani decât a costat schema de plafonare. Suntem la zi, am avut plăți de 2 miliarde și acum o săptămână către furnizori”, a declarat ministrul.

Întrebat ce trebuie făcut pentru a încuraja un consum responsabil, Burduja a răspuns: „Pentru sistemul energetic național, avem un vârf seara când nu avem producție de energie solară și avem consum mai mare și românii sunt acasă, pornesc aparatele de aer condiționat. Pentru sistem in ansamblu e mai bine dacă pot face asta în timpul zilei. Să vedem dacă în România putem ca și în alte țări spre exemplu, dacă aleg să folosească aparatul de aer condiționat, să pornesc aspiratorul ziua, când energia e ieftină.”

Citește și: Risc de blackout în România! Preşedintele Iohannis cere Parlamentului să intervină de urgenţă: „Să identifice acele soluţii legislative care să reducă povara unor costuri suplimentare”

Totodată, Burduja a negat că România s-ar putea confrunta cu pene de curent. „Nu e risc asupra sistemului național, avarii locale cum s-a întâmplat cu Spitalul Fundeni se pot întâmpla, sunt echipamente supra încărcate, operează în plină bătaie a soarelui, vorbim de 43 de grade zi după zi. La Fundeni au avut probleme și anul trecut, și acum doi ani, anul ăsta a funcționat, distribuitorul a făcut tot posibilul să rezolve problema foarte rapid. Eu le-am cerut operatorilor de distribuție să intervină rapid.”, a adăugat acesta.

Citește și: Sebastian Burduja: „Dacă un român vrea să facă un bine, din perspectiva Sistemului Energetic, ar trebui să nu pornească maşina de spălat seara”

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Alexandru Băluță, aproape de revenire! Cu ce echipă ar putea să semneze
Capital.ro
Fidelis 2026. Românii pot câștiga bani mai mulți decât la bancă. Statul nu le ia impozit
Playtech.ro
Singura literă din alfabet cu care nu se încheie niciun cuvânt în limba română. Nu este vorba despre w sau y
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Avertisment de la specialiști! Accelerare a ritmului încălzirii globale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend