Sebastian Vettel a câştigat pentru a patra oară Campionatul Mondial de Formula 1

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Indiei şi a devenit campion mondial pentru a patra oară consecutiv, cu trei curse rămase de disputat până la finalul sezonului.

27 oct. 2013, 11:44

La 26 de ani, Sebastian Vettel a devenit cvadruplu campion mondial, doar Michael Schumacher şi Juan Manuel Fangio având mai multe titluri câştigate decât el, în istoria Formulei 1. Duminică, Vettel a câştigat Marele Premiu al Indiei, pentru al treilea an consecutiv, devenind câştigătorul sezonului 2013 cu trei etape înainte de final. La 26 de ani, Vettel este cel mai tânăr pilot care cucereşte patru titluri mondiale.

La New Delhi, în Marele Premiu de Formula 1 al Indiei, Sebastian Vettel a fost urmat de germanul Nico Rosbeg (Mercedes) şi de francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault). Al patrulea a trecut linia de sosire brazilianul Felipe Massa (Ferrari), al cincilea a fost mexicanul Sergio Perez (McLaren-Mercedes), iar pe locul şase s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).

Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de următorii piloţi: finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault), britanicul Paul Di Resta (Force India), germanul Adrian Sutil (Force India) şi australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso).

Spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a avut probleme la start în urma unui uşor acroşaj şi a terminat pe locul 11.

Australianul Mark Webber (Red Bull) a abandonat în turul 40/60 din cauza unor probleme tehnice.

În urma acestor rezultate, şi echipa Red Bull a devenit campioană mondială a patra oară consecutiv.

Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, a 17-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, va avea loc week-end-ul viitor.